Hlavní obsah

Dvě stě let práce ztraceno. Požár zničil nenahraditelnou sbírku v brazilském Národním muzeu

3. 9. 2018, 6:08 – Rio de Janiero • Aktualizováno 3. 9. 2018, 8:29

Požár, který v neděli vypukl v 200 let starém Národním muzeu v brazilském Riu de Janiero, nejstarší vědecké instituci v zemi, pravděpodobně zničil sbírku více než 20 miliónů předmětů, od archeologických nálezů po historické pamětihodnosti. S odvoláním na informace brazilské televize Globo to napsala agentura Reuters.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

V Národním muzeu v Brazílii vypukl požárVideo: Reuters

 
Článek

Oheň vypukl po skončení návštěvních hodin a rozšířil se po budově. Zatím nebyla hlášena žádná úmrtní či zranění. Známa není ani příčina požáru a rozsah škod. V muzeu, které bylo založeno v roce 1818, je umístěno několik významných sbírek včetně egyptských artefaktů a nejstarší lidské fosilie nalezené v Brazílii. Měla dvanáct tisíc let a byla nejstarší v obou Amerikách. Byly tam i mumie, sbírka hmyzu, meteority a paleontologické nálezy včetně kostí dinosaurů.

V muzeu byla vystavena rekonstruovaná kostra největšího brazilského svrchnokřídového býložravého titanosaura Maxakalisaurus, který byl dlouhý 13 metrů a vážil asi devět tun. Také tam byla kostra jednoho z největších pterosaurů Tropeognatha mesembrinus, který žil ve spodní křídě a měl rozpětí přes osm metrů, i fosilie dalšího pterosaura Caiuajra dobruskii s rozpětím přes dva metry, který žil v hejnech ve svrchní křídě. Byla tam ale i rekonstruovaná kostra drahého suchomima, který je blízkým příbuzným největšího dravého dinosaura vůbec, afrického spinosaura.

Foto: Ricardo Moraes, Reuters

Z Národního muzea v Riu de Janiero šlehaly plameny.

Mluvčí hasičů Roberto Robadey sdělil, že na místě zasahovalo 80 hasičů a některé kusy sbírek byly za pomoci zaměstnanců muzea zachráněny. Zásah se ale rozbíhal pomalu, protože dva požární hydranty, které jsou muzeu nejblíže, nefungovaly. Pro vodu z nedalekého jezera musely být poslány kamióny.

Foto: Ricardo Moraes, Reuters

Lidé ve spěchu vynášejí věci z hořícího muzea v Riu.

Brazilský prezident Michel Temer včerejšek označil za smutný den pro Brazílii. „Dvě stě let práce, výzkumu a vědění je ztraceno,” řekl.

Foto: Ricardo Moraes, Reuters

Požár brazilského Národního muzea v Riu de Janeiro

Náměstek ředitele muzea Luiz Duarte v rozhovoru s televizí Globo uvedl, že brazilské vlády muzeum po celá léta zanedbávaly a že trpí nedostatkem finančních prostředků.

„Nedávno jsme uzavřeli dohodu se státní rozvojovou bankou BNDES o značné investici do obnovy budovy. Ironií osudu je, že jsme plánovali nový systém protipožární ochrany,” sdělil Duarte.

Foto: Ricardo Moraes, Reuters

Brazilští hasiči zasahují u muzea.

Banka v červnu na svých internetových stránkách uvedla, že se dohodla na poskytnutí 21,7 miliónů reálů (115 miliónů Kč) na obnovu historické budovy a na zajištění vyšší bezpečnosti sbírek.

Reklama

Výběr článků