Hlavní obsah

Detroit zadusily dluhy, vyhlásil největší bankrot města v dějinách USA

18. 7. 2013, 22:31 – Detroit • Aktualizováno 18. 7. 2013, 22:58

Zadlužené americké město Detroit ve čtvrtek požádalo o ochranu před věřiteli. Podle soudních dokumentů jde o největší městský bankrot v dějinách Spojených států. Žádost podal krizový finanční manažer Detroitu Kevyn Orr, jehož správcem města už dříve určil stát. Dluhy Detroitu se odhadují na 18,5 miliardy dolarů (asi 365,7 miliardy Kč).

Foto: Profimedia.cz

Detroit.

Článek

Guvernér státu Michigan Rick Snyder v soudních dokumentech uvedl, že vyhověl žádosti krizového manažera podat návrh na konkurz v rámci kapitoly devět tamního úpadkového zákona.

„Je jasné, že finanční potíže Detroitu se bez tohoto kroku nedají řešit,“ citovala Snydera agentura Reuters.

Detroit, ve kterém kdysi žily dva milióny lidí, se proslavil zejména automobilovým průmyslem. Nyní je naopak symbolem hospodářské krize ve Spojených státech a vyhlášením bankrotu se pravděpodobně začíná psát úplně nová kapitola města.

Detroit je nejchudším velkým městem ve Spojených státech a více než třetina jeho obyvatel žije pod oficiální hranicí chudoby. Podle agentury Reuters tam dochází k rozkladu základních služeb, jako jsou policie a požární sbor.

Míra zločinnosti je v Detroitu nejvyšší z amerických velkoměst. Nefunguje 40 procent veřejného osvětlení a v provozu je pouze třetina městských sanitek.

Reklama

Související témata:

Výběr článků