Hlavní obsah

Brazilský nejvyšší soud nařídil vyšetřování prezidenta kvůli kritice volebního systému

5. 8. 2021, 6:04 – Brasília

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Foto: Adriano Machado, Reuters

Brazilský prezident Jair Bolsonaro

Článek

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku. Během něho Bolsonaro bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

„Prezident za použití prostředků masové komunikace na sociálních sítích naznačil, že členové nejvyššího soudu se dopouštějí nezákonného jednání, aby poškodil soudní moc a ohrozil její nezávislost,” uvedl soudce, který ve středu nařídil vyšetřování.

Brazilského prezidenta vyšetřuje soud kvůli výrokům o volebních podvodech

Zahraniční

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. „Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy,” prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Brazílie má půl milionu obětí covidu, lidé demonstrují proti prezidentovi

Amerika

Očekává se, že se Bolsonaro ve volbách v roce 2022 bude snažit obhájit svůj prezidentský mandát. Bolsonarovi oponenti tvrdí, že se podobně jako bývalý americký prezident Donald Trump snaží zpochybnit legitimitu volebního systému své země pro případ, že ve volbách prohraje.

Reklama

Výběr článků