Hlavní obsah

Americká ministryně přišla s historkou o deportovaném kanibalovi, co se pokusil sníst sám sebe

4:04
4:04

Poslechněte si tento článek

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová na tiskové konferenci k otevření floridského detenčního zařízení přezdívaného „Alligator Alcatraz“ zaskočila novináře historkou o deportovaném kanibalovi, který se v letadle údajně pokusil sníst sám sebe. Její ministerstvo k případu ale neposkytlo žádné podrobnosti.

Deportovaný kanibal začal v letadle jíst sám sebe, vyprávěla americká ministryně NoemováVideo: Reuters

Článek

Vyprávění Noemové nebere příliš vážně dokonce ani televizní stanice Fox News, která jinak administrativu prezidenta Donalda Trumpa a její rozsáhlé deportace imigrantů podporuje.

„Tuhle jsem se bavila s nějakými maršály (členové US Marshals Service, kteří zajišťují úkony v souvislosti s prací soudů - pozn. red.), kteří spolupracují s Imigrační a celní správou (ICE). Říkali, že zadrželi kanibala a dali ho do letadla, aby ho vzali domů, a zatímco seděl, tak se začal pojídat a museli ho dostat ven a sehnat mu zdravotnickou pomoc,“ vyprávěla novinářům Noemová.

Touto bizarní a neověřenou historkou chtěla ministryně zřejmě doložit potřebu rozsáhlých deportací, které Trumpova administrativa prosazuje, uvádí deník The Independent.

Americká vláda se dlouhodobě hájí tím, že deportuje pouze zločince, ale toto tvrzení bylo opakovaně vyvráceno případy deportovaných osob s platným pracovním povolením a bez jediného zápisu v trestním rejstříku.

„Takové nám sem pustil Biden…“

Noemová během tiskové konference zopakovala tvrzení, že její ministerstvo jde „po vrazích, pachatelích znásilnění, překupnících lidí a drogových dealerech“. Prostřednictvím historky o kanibalovi také obvinila Trumpova předchůdce Joea Bidena, že do země pouštěl „nejhorší z nejhorších“.

„To je ten druh narušených jedinců, kteří jsou v Americe na našich ulicích, které se snažíme najít a dostat je ze země, protože jsou tak narušení, že sem nepatří. Neměli by chodit po ulicích s našimi dětmi a neměli by žít v komunitách s našimi rodinami, které chtějí jen vyrůst… vychovat své děti, aby vyrostly a dostaly práci a žily americký sen,“ dodala Noemová.

Mluvčí ministerstva vnitřní bezpečnosti médiím o údajném kanibalovi bližší informace neposkytl. Uvedl pouze, že se historka váže k tweetu Noemové z 27. června. Ten je ale o tom, že musela z Guatemaly kvůli poruše letadla letět strojem ICE. Není jasné, jestli tím chtěl mluvčí sdělit, že se Noemová tehdy o případu dozvěděla, nebo že k němu mělo dojít během letu do Guatemaly.

„Zesnulý velikán Hannibal Lecter“

Americká média včetně těch nakloněných Trumpově administrativě neberou vyprávění Noemové příliš vážně. Za to do jisté míry může nejspíš i to, že má pověst pohádkářky. Když loni usilovala o nominaci na post viceprezidentky, chtěla ukázat, že má diplomatické zkušenosti, a tak ve své knize popsala, jak se jako guvernérka státu Jižní Dakota setkala se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, k čemuž ale nikdy nedošlo.

Krátce po nástupu do úřadu ministryně pak dokladovala svou práci tím, že se s kameramany účastnila protiimigračních razií. Ve skutečnosti ale šlo o operace, které přikázala ještě Bidenova administrativa.

Média vyprávění Noemové dávají též do kontextu Trumpovy předvolební kampaně. Ten totiž své příznivce často strašil tím, že Biden do země pouští kanibaly. Přirovnával je přitom k fiktivní literární a filmové postavě Hannibalu Lecterovi.

„Viděl tady někdo Mlčení jehňátek? Zesnulý velikán Hannibal Lecter. Rád by vás měl k večeři. To je ústav pro šílence. Vyprazdňují své ústavy pro šílence,“ prohlásil Trump, když loni v létě přebíral nominaci Republikánské strany na prezidenta.

Jedná se jen o jeden z Trumpových odkazů na kanibalského sériového vraha z pera Thomase Harrise, jehož na filmovém plátně nejpamátněji ztvárnil sir Anthony Hopkins. Trump svými zmínkami vyvolal dohady o tom, zda si je vůbec vědom, že se nejedná o skutečnou osobu.

Paradoxní je, že v rámci Trumpem prosazovaného systému „záslužné“ imigrace by Lecter, pokud by byl reálným člověkem, nejspíš z USA deportován nebyl. Je to totiž syn bohatých litevských rodičů, který později vystudoval medicínu ve Francii a v americkém Baltimoru působil v prominentní nemocnici. Tuto fiktivní postavu tak naopak lze považovat za téměř perfektní příklad migranta, kterého Trump do USA přilákat chce.

Výběr článků

Načítám