Hlavní obsah

Americký Senát schválil návrh zákona na větší regulaci zbraní

24. 6. 2022, 8:29 – Washington

Americký Senát schválil návrh zákona na větší regulaci prodeje a držení zbraní, který vypracovala skupina demokratických a republikánských senátorů. Ačkoliv návrh neobsahuje žádné razantní omezení, jedná se podle agentury AFP o jedno z nejvýznamnější legislativních opatření v této oblasti za posledních několik desetiletí. Návrh projedná Sněmovna reprezentantů a hlasovat by o něm mohla ještě ve čtvrtek. Schválení textu považuje agentura AP za téměř jisté.

Foto: Mary F. Calvert, Reuters

Šéf republikánských senátorů Mitch McConnell

Článek

Návrh zákona v Senátu podpořila výrazná většina 65 zákonodárců. Pro bylo všech 50 demokratických senátorů, ke kterým se přidalo i 15 republikánských zákonodárců. Proti hlasovalo 33 senátorů.

Podle šéfa demokratických senátorů Chucka Schumera se jedná o „krok správným směrem”, který byl ještě před několika měsíci nepředstavitelný.

Opatření podpořil i lídr republikánských senátorů Mitch McConnell, ačkoliv pro text hlasovala méně než třetina jeho spolustraníků.

Regulace zbraní v USA: Senátoři se shodli jen na minimálních opatřeních

Iniciativa zákonodárců z obou nejvýznamnějších amerických stran vznikla po útoku na školu v texaském Uvalde, kde 24. května zabil 18letý střelec celkem 21 lidí.

K větší regulaci vyzýval americký prezident Joe Biden. „Díky (novému zákonu) budou děti ve školách a komunity ve větším bezpečí,” uvedl.

Sněmovnu reprezentantů vyzval, aby zákon rychle projednala a poslala mu ho k podpisu. Podle předsedkyně dolní komory Nancy Pelosiové zákonodárci návrh schválí co nejdříve. Stát by se tak mohlo už ve čtvrtek.

Návrh zákona umožní například přísnější kontrolu při prodeji zbraní lidem do 20 let. Některá omezení se mají týkat lidí, kteří se dopustili domácího násilí.

Policejního velitele, který váhal se zásahem ve škole v Uvalde, postavili mimo službu

Zákon také bude financovat nová opatření, jež mají vést k větší bezpečnosti na školách a lepší péči o duševní zdraví.

Balíček ale neobsahuje důraznější regulaci, po které volá Demokratická strana, jako je zákaz útočných pušek či prověřování všech nákupů střelných zbraní.

Senát schválil opatření ve stejný den, kdy nejvyšší soud zrušil 100 let starý zákon státu New York, který reguloval skryté nošení zbraní na veřejných místech.

K skrytému nošení pistole na veřejnosti stát požadoval licenci a uvedení důvodu. To se nelíbilo dvěma stěžovatelům, kterým dal soud, v jehož sestavě převažují konzervativci, za pravdu.

Reklama

Výběr článků