Článek
„KDU-ČSL nebude ve vládě, která by eutanázii měla v programovém prohlášení,“ uvedl v reakci na mediální výroky STAN místopředseda lidovců Václav Pláteník.
Jeho slova potvrdil i předseda Marek Výborný (KDU-ČSL). „Důležité je rozvíjet dostupnou paliativní a hospicovou péči. Nikoli zavádět asistovanou sebevraždu pro děti. Lidský život má svoji hodnotu a tu musíme chránit,“ řekl Výborný s odkazem na hranici 14 let věku.
Tu zmínila místopředsedkyně STAN a poslankyně Michaela Šebelová v rozhovoru pro Aktuálně.cz o možné podobě legalizace eutanázie v Česku, jenž vyvolal emoce.
Šebelová odmítá, že by Starostové prosazovali legalizaci eutanázie pro nezletilé. Ani to nechtějí tlačit do programu budoucí vládní koalice, pokud by po říjnových volbách nějaká vznikla.
„O to vůbec neusilujeme. Jsou to hodnotové věci, tady nebude možné kohokoliv zavazovat hlasováním. I z toho důvodu to nemůže být v programovém prohlášení vlády,“ řekla Novinkám Šebelová.
„Usilujeme ale o to, abychom o tomto tématu začali konečně vést seriózní debatu. Samozřejmě, že upřednostňujeme paliativní péči a prioritou je, aby byla dostupná. Jsou ale situace, kdy přestože je péče nejlepší a dostupná, tak je na tom člověk tak zle, že by rád zvolil dobrovolný odchod ze života,“ dodává.
Proto chtějí zákon, který zohlední etická, zdravotní i právní rizika a za nejpřísnějších podmínek asistované ukončení života pacientem umožní.
Seriózní debata se o tom vede nyní třeba ve Velké Británii, kde striktní formu eutanázie již podpořila jedna z komor parlamentu.
KDU-ČSL nebude ve vládě, která by eutanazii měla v programovém prohlášení. Zkušenosti ze světa jsou velmi podobné, co začíná úlevou pro terminálně nemocné, pokračuje přes duševní onemocnění a končí u dětí. Tady @starostove_cz to berou hopem. pic.twitter.com/xq6PK7EeA8
— Václav Pláteník🇪🇺 (@VaclavPlatenik) July 15, 2025
Šebelová v interview říká, že by za přísných podmínek a jen ve specializovaných zdravotnických zařízeních povolila možnost asistované sebevraždy zpočátku jen dospělým. Tedy lidem v terminálním stadiu nemoci, kteří nemají naději na zlepšení a trpí silnými bolestmi, například pacientům s metastázující rakovinou.
Až po získání zkušeností by se podle ní dalo uvažovat o rozšíření i na děti. O svém zdravotním stavu, jak uvedla, mohou už dnes rozhodovat od 14 let.
Prezident legalizaci podpořil
Tak ostrá slova jako lidovci by poslankyně ODS Renata Zajíčková nevolila.
„My to skoro určitě v programu mít nebudeme. Určitě se nebráníme diskusi, ale jsme k tomu opatrnější,“ řekla Novinkám.
Zdůraznila, že podoba vládního programu by se po volbách teprve ladila a strany by hledaly průniky. „Takže bych tak kategorická v tom, že bychom neudělali koalici se stranou, která to v programu nyní má, určitě nebyla,“ dodává.
Podobně to vidí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„V naší stávající koalici žádná ze stran neprosazovala eutanazii, a protože jde o zásadní otázku, zasloužila by si obsáhlou debatu, což teď ale není na stole. Jako TOP 09 se zaměřujeme na podporu kvalitní paliativní a hospicové péče. Eutanazii považujeme za velmi citlivé téma spojené s řadou rizik, včetně jejího možného zneužití,“ napsala Novinkám.
Umožnit vážně nemocným v konečné fázi života, kteří už nemají naději na kvalitní život, rozhodnout o svém odchodu, podpořil opakovaně i prezident Petr Pavel. Pokud by nebylo východisko, přál by si odejít důstojně. „Tedy způsobem, který si sám zvolím,“ uvedl před časem.
Dlouhodobě se o legalizaci snaží senátorka za ANO Věra Procházková.