Článek
Ruského vlivu na tuzemské volby, před nímž varovaly i bezpečnostní složky, neboť jde o součást ruské hybridní války proti západu, se obává 42 procent dotázaných.
Ovlivnění ze strany EU se obává 41 procent lidí, ze strany USA 29 procent a ze strany Číny 26 procent. Podle 22 procent lidí by mohla usilovat o ovlivnění českých voleb Severoatlantická aliance.
Když proběhl podobný průzkum počátkem června v Polsku, obávalo se 47 procent dotázaných ovlivnění voleb ze strany Ruska, 39 ze strany EU a 35 ze strany USA.
Anketa
„Proti tomu postoje slovenských respondentů se od názorů Čechů a Poláků poměrně výrazně liší. Jako nejpravděpodobnějšího aktéra vměšujícího se do voleb vnímají Slováci především Evropskou unii (46 procent), dále Spojené státy americké (39 procent) a až na třetím místě Rusko (38 procent),“ připomněla agentura středoevropské srovnání.
V rámci průzkumu byly zjišťovány i politické tendence lidí. Ve všech třech zemích dominuje na škále od levice po pravici středová orientace. Výzkumníky nicméně zaujalo, že mladí lidé mezi 16 a 24 lety v ČR jsou na rozdíl od svých vrstevníků na Slovensku a v Polsku častěji vyhranění.
„Tato věková skupina se častěji než ostatní přiklání buď k levici, nebo k pravici, přičemž středová orientace je mezi nimi méně zastoupena. Více než čtvrtina mladých Čechů se hlásí k levici, více než třetina k pravici. V kontrastu s tím mají například mladí Slováci či Poláci vyšší podíl středově orientovaných,“ uvedl sociolog a datový analytik CEDMO Ivan Ruta Cuker.