Hlavní obsah

Zaznamenali jsme průlom v léčbě hemofilie B, pochlubili se britští lékaři

21. 7. 2022, 17:54 – Londýn

Lékaři z londýnské nemocnice Royal Free Hospital oznámili, že pro lidi postižené hemofilií B objevili průlomovou léčbu, která je prakticky vyléčila. Terapie napravuje vadné geny, kvůli kterým mají pacienti poruchu srážlivosti krve, a je tak u nich velmi obtížné zastavit krvácení. Podle lékařů by většina dospělých s hemofilií B mohla být vyléčena během příštích tří let.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Jedním z účastníků studie, při níž se testovala účinnost léčby, byl i Elliott Mason, který tvrdí, že jeho život je nyní „zcela normální“, jak informoval server zpravodajské stanice BBC.

Mason si od narození nedokázal vytvořit dostatek tzv. faktoru srážlivosti IX, který je jednou z bílkovin, jež zastavuje krvácení. Pro Masona to znamenalo, že vyrůstal „s úzkostí, že se zraní“. Například ragby, které chtěl hrát, pro něj bylo zcela zakázané. Musel si pak dokonce i každý druhý den píchat injekce s faktorem IX, aby zabránil smrtelnému krvácení.

„Máme spoustu mladých pacientů, kteří prožívají nesnesitelná muka a poškození kloubů nemůžeme nijak zvrátit,“ uvedla lékařka Pratima Chowdaryová z nemocnice Royal Free Hospital, která působí také na University College London (UCL).

Virus jako „mikroskopický pošťák“

Lékaři Masonovi vpravili upravený virus, který obsahoval návod na vytvoření chybějícího faktoru IX. Virus funguje jako „mikroskopický pošťák“ – doručí instrukce do jater, která pak začnou vyrábět srážecí protein. Jednalo se o jednorázovou kapačku, která trvala asi hodinu.

Sebepoškození vlastní DNA zvyšuje odolnost rakovinných buněk vůči ozařování

Mason vzpomíná, že byl ohromen, když viděl, jak se množství faktoru IX v jeho krvi zvýšilo z pouhého procenta na normální hladinu.

„Od té doby, co jsem léčbu podstoupil, jsem nepotřeboval žádnou jinou, je to celé opravdu zázrak, tedy je to věda, ale připadá mi to docela zázračné,“ říká Mason, který nyní žije v Londýně.

„Můj život je úplně normální, není nic, u čeho bych se musel zastavit a přemýšlet, jak by to mohla ovlivnit moje hemofilie,“ dodává. Může jezdit i na motorce či lyžovat.

Hemofilie - nevyléčitelná nemoc, která postihuje muže

Výsledky výzkumu zveřejněné v časopise New England Journal of Medicine ukázaly, že devět z deseti pacientů, kterým byla tato terapie podána, již nepotřebuje injekce faktoru srážlivosti IX.

Chowdaryová uvedla, že si nyní „hledá další práci“, protože vyléčení hemofilie podle ní „bude pro většinu dospělých realitou v příštím jednom až třech letech“.

Astronomická cena a další problémy

Stále však existují otázky, na které chybí odpovědi. Jednou z nich je i cena genové terapie. Injekce faktoru srážlivosti IX nyní stojí 150 až 200 tisíc liber (4,3 až 5,7 milionu Kč) na jednoho pacienta.

Vědci vyvíjejí hydrogelový implantát pro léčbu dětského očního nádoru

Není také jasné, jak dlouho nová léčba vydrží. Studie naznačují, že bude fungovat nejméně 10 let. Stejně tak není zřejmé, v kolika letech mohou lékaři pacientům injekce aplikovat. Játra se před dvanáctým rokem života stále vyvíjejí, ale vědci doufají, že poté to již bude možné.

Čeští vědci odhalili unikátní struktury v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy

„Tyto první údaje jsou slibné, ale stejně jako u všech nových léčebných postupů budeme i nadále pečlivě a obezřetně sledovat pokusy s genovou terapií,“ uzavřel Clive Smith, který předsedá britské společnosti pro hemofilii.

Reklama

Výběr článků