Článek
„Devátý ročník pokrývá opravdu všemožné obory od humanitních přes přírodovědné až po technické a slibuje nezapomenutelné zážitky pro všechny nadšence vědy, dospělé i děti,“ pozval Petr Borovský ze Střediska společných činností Akademie věd ČR, které festival organizuje.
Srdcem největší vědecké události roku je více než 100 expozic, kde se lidé mohou podívat a často si i vyzkoušet, jak se dělá věda. A navíc si popovídat s vědci, třeba o umělé inteligenci, objevování vesmíru nebo o druhé světové válce, a něco malého si odnést.
Chybět nebude např. vesmírné městečko. V nafukovacím planetáriu si mohou lidé za pomoci virtuální reality zkusit, jaké to je na Měsíci nebo jakému přetížení čelí astronauti. Vědci dále přiblíží projekt Bolidozor, který se zaměřuje na sledování meteorů pomocí odrazu rádiových signálů.
Vytvořit si vlastní zemětřesení
Geofyzikální ústav umožní vytvořit si své vlastní zemětřesení. Na seizmickém vibračním stole si zájemci mohou postavit vlastní budovu a pozorovat, zda odolá zemětřesným vlnám či nikoli. Odborníci z Biologického centra zase návštěvníky přesvědčí, že i když rostliny nechodí, neskáčou ani nelétají, jejich život je plný pohybu.
T. G. Masaryka, který projel Evropu, Asii a USA ze západu na východ, prostřednictvím cest představí expozice Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.
Bude také možné nahlédnout do forenzní laboratoře Kriminalistického ústavu Policie ČR a zjistit, jak věda pomáhá v boji proti zločinu.
Každý rok se v multimediálním Keplerově sále odehraje několik science show, přednášek a diskuzí. Posluchači se mj. dozvědí, jak se zrodila legenda o Drákulovi či jak nesprávně bývají zpracovány fyzikální jevy ve filmech.
Čtvrtek patří astronomii, mluvit se bude třeba o ZERO-G letu nebo o černých dírách jako vesmírných laboratořích.
V pátek se lidé mohou těšit na příběhy skal, které (ne)ustojí čas, i na Vědu na houby. V sobotu přijde na přetřes téma umělé inteligence a dojde i na odpověď na otázku, proč je pro robota složitější otevřít dveře než udělat salto. Probírat se bude též etika vojenských robotů.
Zapojené univerzity
Univerzita Karlova přichází s přehlídkou různých oborů, Česká zemědělská univerzita lidi přesvědčí, že zemědělství už dávno nejsou jen traktory. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně si připravila robotický program včetně virtuální reality.
Návštěvníci se mohou těšit také na exponáty ČVUT v Praze, připraveny budou roboty a robotická zařízení, zájemci si mimo jiné vyzkoušejí vyrobit mlhu, mohou si sestavit jaderný reaktor nebo se nechat učesat elektřinou z Van de Graafova generátoru.
Na dospělé i dětské návštěvníky čekají modely staveb a originální návrhy vytvořené studenty fakulty stavební. V nabídce bude i možnost postavit vlastní stavbu ze stavebnice a objevit, zda v dotyčném dřímá talent pro architekturu a stavebnictví.
Fakulta strojní připraví dětem soutěžní slalom ExoMy Rover. Jedná se o nového autonomního robota, který se učí pracovat v otevřených prostorech díky počítačovému vidění a dalším moderním technologiím.
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská předvede urychlovače částic, jež nacházejí široké uplatnění ve vědě, medicíně i průmyslu a v budoucnu by mohly hrát klíčovou roli při bezpečné likvidaci jaderného odpadu. Zájemci si zkusí správně seřadit hlavní zdroje ozáření obyvatelstva či si prohlédnou uranem barvené sklo.
U fakulty biomedicínského inženýrství se mohou zájemci podívat na nejrůznější optické klamy či si bezdrátově změřit svoji tepovou frekvenci. Fakulta informačních technologií nabídne možnost naprogramovat chytré miniroboty Ozoboty či vstoupit do virtuálního světa.
A Masarykův ústav vyšších studií láká na rozhodovací hru z podnikatelského světa Finanční arkády. V roli manažera technologického start-upu budou návštěvníci veletrhu čelit klíčovým rozhodnutím spojeným s financováním, marketingem či rozvojem firmy.
Svůj stánek má i Národní muzeum, Zoo Praha nebo Aero Vodochody Aerospace, kde se lidé mohou proletět v simulátoru L-39NG. Součástí Veletrhu je i natáčení podcastu Akademie věd live o bouřkách.