Hlavní obsah

Zákaz smluv s učiteli jen na deset měsíců chce Senát zpřesnit

6. 11. 2015, 14:05 – Praha

Novelu, která má zakázat uzavírání pracovních smluv s učiteli pouze na deset měsíců školního roku, a tedy jejich propuštění na letní prázdniny, zřejmě Senát vrátí Sněmovně. Senátoři chtějí zpřesnit označení některých pasáží zákona. Na samotném záměru novely ale nic neměnili. Shodly se na tom senátní výbory ústavně-právní a školský. Horní komora o tom rozhodne příští týden.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Jednací sál Senátu

Článek

Norma má především odstranit praxi některých ředitelů škol, kteří na letní prázdniny učitele opakovaně propouštějí a v září zase přijímají. Poslanci to charakterizovali jako nemravné, podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je to obcházení zákona.

Výjimku ze zákazu by měly školy kvůli přijmutí pedagoga bez dostatečné odborné kvalifikace nebo na zástup.

Takovéto smlouvy podle ministryně dostává zhruba 4000 učitelů, což představuje 3,7 procenta všech pedagogů, i když jsou peníze školám poskytovány na celý kalendářní rok.

Minimální délka pracovního poměru na 12 měsíců

Novela má zakázat řetězení desetiměsíčních smluv s učiteli tím, že minimální délku pracovního poměru pro pedagogické pracovníky stanoví nejméně na 12 měsíců.

Má to zabránit situacím, kdy se učitelé musejí na letní prázdniny registrovat na úřadech práce a přivydělávat si brigádami. Výjimku ze zákazu by měly školy kvůli tomu, aby mohly přijmout pedagoga bez dostatečné odborné kvalifikace nebo na zástup za déle nepřítomného kmenového zaměstnance.

Novela by měla platit od příštího školního roku

Ministerstvo školství původně chtělo, aby se podle nových pravidel uzavíraly pracovní smlouvy už pro nynější školní rok. To se ale kvůli zpoždění se sněmovním schvalováním nezdařilo.

Novela by měla být účinná patnáctým dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů, a použitelná by tak měla být až pro příští školní rok.

Poslanci novelu doplnili o ustanovení, podle něhož by předměty uměleckého zaměření na základních, středních či uměleckých školách mohli nově vyučovat i absolventi uměleckých oborů s pedagogickým zaměřením.

Doplnění se týká absolventů akademií múzických umění, kteří by byli oprávněni vyučovat estetickou, dramatickou nebo mediální výchovu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků