Hlavní obsah

Z maturitních testů propadlo více žáků než loni

22. 6. 2020, 15:35 – Praha

Z didaktických testů státní maturity propadlo letos 17,7 procenta středoškoláků, kteří šli ke zkoušce poprvé, což je o 3,6 procentního bodu více než loni. Vyplývá to z analýzy výsledků, které zveřejnil Cermat. Podle něj souvisí letošní zhoršení s mimořádnou situací kolem koronaviru, kdy se výuka po uzavření škol několik týdnů konala na dálku a nikdo z maturantů na konci druhého pololetí nepropadl.

Foto: Novinky

Matematika a angličtina jsou u státní maturity povinně volitelné předměty, čeština je povinná. Ilustrační snímek

Článek

Jelikož se ve druhém pololetí nepropadalo, ke zkoušce mohli jít i ti, kteří by k ní běžně kvůli špatnému prospěchu nebyli připuštěni.

Didaktických testů se letos účastnilo vůbec nejvíce středoškoláků. Zatímco loni jich ke zkoušce nepřišlo nebo nebylo připuštěno 8,2 procenta, letos se nezúčastnilo 1,6 procenta poprvé přihlášených.

Didaktické testy se konaly 1. a 2. června. Původně měly být na začátku května, ale kvůli opatřením proti koronaviru se termín posunul.

Celkem letos neuspělo přes 21 procent

„Didaktické testy konalo v jarním zkušebním období 2020 celkem 73 800 maturantů a jejich celková míra čisté neúspěšnosti činí 21,3 procenta,“ uvedl Cermat, organizátor státních maturit, ve své analýze. Čistá neúspěšnost se týká pouze těch, kteří zkoušku skutečně skládali. Loni činila 17,4 procenta.

Maturitní testy z matematiky i češtiny dopadly o něco hůř než loni

Věda a školy

„Pro korektnější srovnání v čase je vhodnější opírat se o údaje o prvomaturantech, kteří letos konali didaktické testy v počtu 67 tisíc žáků,“ doplnil Cermat. V jejich případě byla čistá neúspěšnost 17,7 procenta, tedy o 3,6 procentního bodu vyšší než před rokem.

Písemné maturity: mírné zhoršení u většiny předmětů

Státní maturity se skládají povinně z češtiny, druhý předmět si studenti mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Zhruba tři čtvrtiny maturantů zvolily angličtinu a pětina matematiku.

Neúspěšnost maturantů u zkoušek roste, nikdo neví proč

Domácí

Matematika měla ve srovnání s angličtinou v posledních letech vždy vyšší neúspěšnost. Letos u testu propadlo 17,5 procenta studentů. Loni ho nezvládlo 15,5 procenta maturantů, což byl ale o 6,3 procentního bodu lepší výsledek než o rok dříve. Předtím se neúspěšnost šest let držela mezi zhruba 20 procenty až hodnotou 23,5 procenta.

Neúspěšnost u testu z češtiny vzrostla z loňských 10,2 procenta na aktuálních 14,1 procenta.

Prezident podepsal zrušení povinné maturity z matematiky

Domácí

Meziročně větší podíl maturantů propadl i z angličtiny. Zatímco letos jich zkoušku nezvládlo 4,9 procenta, loni to bylo o 1,3 procentního bodu méně. Neúspěšnost se proti loňsku zvýšila i u němčiny, ruštiny a španělštiny. V testu z francouzštiny si žáci naopak polepšili.

Ústní část se leckde ještě koná

Součástí státní maturity jsou vedle testů rovněž ústní zkoušky, které se na některých školách ještě konají. Slohy z jazyků letos kvůli situaci kolem koronaviru ministerstvo zrušilo.

Na řadě středních škol začala ústní část maturit

Věda a školy

Reklama

Související články

Maturanti se na koronavirus nevymlouvali

1. 6. 2020, 11:52

V pondělí nakonec přece jen začaly maturity, i když kvůli březnovému uzavření škol probíhalo letošní druhé pololetí výrazně jinak než obvykle. Přesto se...

Zápřah SŠ: souběh maturit i přijímaček

6. 6. 2020, 7:29

Střední školy už mají za sebou státní maturity, které se konaly tento týden. Chystají se na jejich školní část a do toho organizují státní přijímací zkoušky...

Výběr článků