Hlavní obsah

Vznikla další tři embrya ohrožených nosorožců. Vědci jich mají celkem 12

30. 7. 2021, 12:41 – Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko)

Mezinárodnímu vědeckému týmu se podařilo vytvořit další tři embrya nosorožců bílých severních, kteří jsou ohrožení vyhynutím. Mají tak 12 embryí, přičemž 11 z nich pochází ze spermatu uhynulého samce Suniho. Teď se ale poprvé podařilo úspěšně využít genetický materiál samce Angalifu, který uhynul v roce 2014. Poslední dvě samice tohoto druhu Fatu a Nájin žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Obě patří Zoo Dvůr Králové.

BEZ KOMENTÁŘE: Vědci vytvořili další tři embrya ohrožených nosorožců, mají jich už 12Video: BioRescue /Jan Zwilling

 
Článek

Odebírání vajíček a vytváření embryí je součástí projektu konsorcia vědců a ochranářů, které se snaží zabránit vyhynutí nosorožce bílého severního pomocí pokročilých metod asistované reprodukce.

Žádná ze samic v Ol Pejetě už není schopná mládě odnosit. Vědci proto chtějí embrya vložit do samic příbuzných nosorožců bílých jižních. Míní, že bude třeba vytvořit desítky embryí.

Devátého července odebrali 17 vajíček od uspané samice Fatu. Poté je převezli do laboratoře Avantea v italské Cremoně. Tam z nich po dozrání, následném oplodnění a nutném vývoji vznikla tři nová životaschopná embrya.

Další krok k záchraně. Vědci vytvořili čtyři nová embrya prakticky vyhynulých nosorožců

„Tři embrya jsou vynikající výsledek, zvlášť když vezmeme v úvahu, že kvalita vzorku od Angalifu přece jen není optimální. Výsledek zároveň ukazuje, že pravidelnost odběru je pro samici Fatu neškodná a v konečném důsledku zvyšuje počet embryí, která se daří vytvořit,” uvedl Cesare Gallo z laboratoře Avantea.

Sperma samce Angalifu dosud vědci považovali za nepoužitelné. Danou skutečností, že jedno ze tří embryí vzniklo ze semene tohoto dosud nezastoupeného samce, se rozšířila genetická informace, jež je v embryích uložena.

Od Nájin už neodebírají

Experti se rozhodli už neodebírat vajíčka od jedenatřicetileté Nájin, která je matkou Fatu. Od Nájin se při předešlých zákrocích nepodařilo získat žádné embryo. Všech 12 se vyvinulo z vajíček Fatu.

Foto: BioRescue / Rio the Photographer

Nájin a Fatu

„Poslední odběry ukazovaly na stále nižší počet vajíček, která Nájin produkuje, i na jejich snižující se kvalitu,” poznamenal ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.

Přenos embrya ještě letos?

V rezervaci Ol Pejeta byly do společného výběhu se sterilizovaným samcem Owuanem přesunuty dvě samice, které se potenciálně stanou náhradními matkami pro severní bílé nosorožce. Samec funguje jako ukazatel toho, zda jsou samice ve fázi, kdy jsou schopné zabřeznout.

Vědecký tým nyní trojici zvířat pečlivě sleduje a zaznamenává vše důležité. Pokud by byl vývoj příznivý, mohli by se vědci pokusit o přenos embrya ještě letos.

Kriticky ohrožených sýčků začíná přibývat, radují se ornitologové

Pokud to pandemie covidu-19 dovolí, chce tým pokračovat v odebírání vajíček a vytváření embryí v cyklu tří až čtyř měsíců.

Nájin a Fatu převezli zoologové se dvěma samci ze Dvora Králové do Keni v roce 2009. Domnívali se, že africké prostředí bude pro jejich reprodukci příhodnější. Ačkoliv se zvířata pářila, ani jedna ze samic přirozeně nezabřezla. Samci Suni a Sudán uhynuli v Keni v letech 2014 a 2018. Ve volné přírodě je druh považován za vyhynulý.

Reklama

Související články

Výběr článků