Hlavní obsah

Vědci: Chcete chránit své klouby před artritidou? Pijte co nejčastěji alkohol

2. 8. 2010, 11:00 – Londýn

Pravidelná konzumace alkoholu může snížit závažnost revmatoidní artritidy, což je chronické onemocnění projevující se záněty kloubů a otoky, a také riziko postižení touto chorobou. To jsou závěry studie britských vědců, kteří ale nepopírají negativní dopad nadměrného pití alkoholu na organismus.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Vědci pod vedení Gerryho Wilsona z univerzity v Sheffieldu zkoumali 873 pacientů trpících revmatoidní artritidou, které srovnali se skupinou 1004 lidí bez této choroby. Ptali se jich, jak často v minulých měsících pili alkohol, zrentgenovali je a udělali jim krevní testy. Vyšetřili taky jejich klouby.

Pijáci vykazovali méně závažné příznaky

"Pacienti, kteří pili alkohol nejčastěji, vykazovali méně závažné příznaky než ti, kdo nepili vůbec nebo jen vzácně," uvádí hlavní autor studie, revmatolog James Maxwell. "Rentgenové snímky prokázaly menší poškození kloubů, krevní testy ukázaly nižší hladinu zánětů, projevily se u nich menší bolesti kloubů, menší otoky a postižení," dodal.

Je to první studie, která ukazuje, že konzumace alkoholu může snížit závažnost postižení člověka. Vědci zjistili, že u těch, kdo nepili alkohol, byla čtyřikrát větší pravděpodobnost postižení touto chorobou než u lidí, kteří pili alkohol více než deset dní v měsíci. Riziko se snižovalo v přímém poměru k frekvenci pití.

Britové zkoumali frekvenci pití, Skandinávci množství 

Britští vědci analyzovali jen frekvenci pití alkoholu, a nikoli vypité množství. Jejich výsledky ale potvrzují závěry předchozího průzkumu provedeného ve Skandinávii, který hodnotil rizika nemocí s ohledem na množství vypitého alkoholu. Nebylo jasně zjištěno, jak alkohol působí na závažnost postižení nebo na pravděpodobnost onemocnění touto chorobou.

"Alkohol snižuje aktivitu imunitního systému a to by mohlo ovlivňovat způsob, jakým se vyvíjí revmatoidní polyartritida, která je autoimunitní chorobou," řekl Maxwell. Omezení závažnosti symptomů by se dalo vysvětlit také protizánětlivými a analgetickými účinky alkoholu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků