Hlavní obsah

V Česku chybějí tisíce malířů a lakýrníků

31. 1. 2018, 13:01
Novinky,

V České republice působí kolem 15 tisíc malířů, uživilo by se jich tu ale zhruba třikrát tolik. Uchazečů o studium sice pomalu přibývá, mladí se nicméně do tohoto řemesla celkově příliš nehrnou. Poslední ročník v tuzemsku absolvuje jen kolem stovky učňů.

Foto: SOŠJ

Ilustrační foto

Článek

„Zájem o obor malíř/lakýrník v posledních deseti letech stagnuje, v porovnání s předrevolučním obdobím počty studentů tohoto oboru razantně klesly. Na počátku 90. let totiž začala kampaň, která vyzývala mladé lidi ke studiu maturitních oborů a následnému studiu vysokých škol, což mělo zásadní vliv na dramatický pokles zájemců o studium odborných škol a zavírání některých oborů,“ poznamenal Miloslav Janeček, ředitel pražské Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Budoucnost je v komplexních službách

Nedostatek řemeslníků je celosvětovým problémem. Jen v ČR jich chybí až 300 tisíc. Chybějí napříč všemi obory, největší nedostatek je stavařů, tesařů a sklenářů. [celá zpráva]

Pracovní trh trápí i nedostatek malířů a lakýrníků – chybět jich má asi 30 tisíc. Tento obor nabízí kolem 35 tuzemských středních škol, ovšem některé jej už kvůli nedostatku uchazečů nevyučují. Podle prognóz by se ale měla situace změnit.

„Tříletý obor na naší škole nyní studuje celkem 45 studentů, kapacita je dvojnásobná. V nejbližších několika letech by mělo dojít k nárůstu počtu žáků vycházejících ze ZŠ, předpokládám tedy, že dojde i k výraznějšímu nárůstu počtu zájemců o tento učební obor a obecně k většímu zájmu o studium řemeslných oborů,“ domnívá se Janeček.

Růst zájmu o řemeslo předpokládá i Jan Zeman, který obor malíř/lakýrník na SOŠJ vyučuje a je zároveň majitelem malířské firmy.

„Vývoj řemesla je velmi příznivý. Je velká poptávka po řemeslnících malířských oborů. Budoucnost je v komplexních službách – od přípravy po úklid. A hlavně ve zručnosti, kterou nové materiály potřebují. Dnešním trendem jsou různé stěrky, které imitují kov, kámen nebo dřevo. Nejčastěji je to imitace rzi a betonu. V barvách převládá šedivá,“ uvedl.

Na kvalitního řemeslníka každopádně lidé čekají i několik měsíců. „V současné době už přijímáme zakázky na léto. Doby, kdy řemeslníci přijímali každou zakázku, jen aby měli práci, jsou dávno pryč. Kvalifikovaní odborníci mají zakázky nasmlouvané měsíce dopředu a poptávku nejsou schopni pokrýt. Než nastoupí nová generace mladých malířů a vyplní díru na trhu, bude to trvat léta,“ dodal Zeman.

Problém s laiky

Vedle nedostatku řemeslníků se ČR potýká i s dalším problémem: s množstvím laiků, kteří využili díry na trhu a provádějí neodborné práce.

„Problém neodborných malířských prací spočívá v tom, že laik na první pohled nepozná, že je práce špatně odvedena. Časem se například začne barva odlupovat nebo praskat. Reklamace bývají u takových firem problematické. Navíc lidé často zaplatí víc, než kdyby si objednali zkušeného malíře. Garancí kvality je výběr firmy, která je členem cechu. Ten své členy kontroluje a zákazníkům garantuje jak vysokou kvalitu provedené práce, tak adekvátní cenu. Navíc pokud člen cechu odvede nekvalitní práci, může se zákazník obrátit přímo na cech, a ten zjedná nápravu – případná reklamace je tedy snazší,“ vysvětlil Pavel Žatečka, ředitel Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR.

Reklama

Související články

Zdravotních sester je pořád málo

15. 1. 2018, 12:31

Zdravotních sester je v ČR stále nedostatek, situace se ale loni zlepšila, poprvé po pěti letech se jejich úbytek zastavil. Zdravotnické statistiky potvrzují...

Výběr článků