Hlavní obsah

Jižní Čechy trápí sucho. V řekách je málo vody, platí zákaz splouvání Teplé Vltavy

2:09
2:09

Poslechněte si tento článek

Málo vody je ve většině jihočeských řek, nejhůře je na tom Teplá Vltava, která vede šumavským národním parkem. Tady hladina nepřekročila od května 50 cm, a nesmí se tak splouvat. Na historicky minimálních průtocích je i Lužnice.

Foto: archiv Štěpán Rosenkranz

Splout Teplou Vltavu je letos zatím nemožné.

Článek

Podle hydrologů může za sucho málo sněhu a déšť.

„Nejviditelnější ukázkou toho, že zažíváme suché období, je hladina Teplé Vltavy na Soumarském mostě. Od 1. května by mělo být možné úsek mezi Soumarským mostem a Pěknou splouvat o svátcích a víkendech, ale doposud nemohla splout ani jedna loď,“ řekl Jan Dvořák, mluvčí Národního parku Šumava.

Hladina tu nepřekročila 50 cm a splouvat se nedá ani úsek Lenora – Soumarský most. „Je to vůbec poprvé za celou dobu fungování registračního systému, kdy není možné splouvat tyto úseky,“ dodal Dvořák.

Málo vody je i v Lužnici. „Řeka je na historicky minimálních průtocích. Pokud by takový stav vody byl v řece v létě, bylo by to dobré. Ale na to, že jsme v půlce května, je to špatné,“ uvedl Tomáš Vlasák, hydrolog českobudějovického meteorologického ústavu.

Nedostatek srážek se projevuje i v některých šumavských mokřadech po revitalizacích. Na některých lokalitách klesla hladina podzemní vody od začátku května o 10 cm oproti jarnímu normálu.

„Nyní v polovině května vidíme něco, čemu říkáme tzv. zelené sucho. Tedy vegetace je na tom pořád ještě dobře a čerpá vodu z půdy, ovšem můžeme už nyní přece jen jisté dopady sucha v krajině pozorovat. Jde o rozpraskanou půdu a také zemědělci hlásí negativní dopady sucha zejména na obiloviny, které pomaleji rostou,“ sdělila Lenka Bartošová z projektu Intersucho.

I když na jihu Čech v tomto týdnu několikrát zapršelo, v přírodě to není skoro znát.

„Bohužel krátkodobá ani střednědobá předpověď neslibuje žádné zlepšení. Naopak by se sucho, zvláště po 20. květnu, mělo ještě prohlubovat. Vyzýváme proto všechny návštěvníky k dodržování pravidel chování nejen na území Národního parku Šumava, ale i jinde v přírodě, zvláště s ohledem na zacházení s otevřeným ohněm. Připomínám, že na území národních parků je zakázáno rozdělávání ohňů,“ zdůraznil Dvořák.

Výběr článků

Načítám