Hlavní obsah

Největší houba na světě váží půl tuny

2. 8. 2011, 8:50
Právo, aa

Šokující velikosti, téměř jedenácti metrů, může dorůst choroši podobná kožovkovitá houba Fomitiporia ellipsoidea, zjistili čínští mykologové. Evropské houby tohoto rodu dorůstají průměru nejvýš 20–30 centimetrů.

Článek

„Pátrali jsme v lese po dřevokazných houbách,“ popsal objev Dai Ju-čeng z herbária Čínské akademie věd v Šen-jangu. „Zprvu jsme si jí nevšimli, protože rostla na spodní straně spadlého stromu, ale pak nás nález šokoval,“ dodal.

Kožovkovité houby netvoří známou „nohu“ a „klobouk“, celé jejich tělo je jednou velice tuhou plodnicí. Nalezený exemplář je zřejmě starý asi dvacet let. Houba je přisedlá k padlému tlejícímu stromu v provincii Fudžian, který pokrývá hnědavým pásem dlouhým 10,85 metru, až 88 cm širokým a 5,5 cm silným. Objem vědci odhadli na více než půl kubíku (525 tisíc cm3) a hmotnost až na pět metráků. Plodnice může obsahovat kolem 450 miliónů výtrusů, uvádí zpráva o objevu v časopise Fungal Biology.

Rekord největší houby dosud držel choroš druhu ostropórka jilmová (Rigidoporus ulmarius) z britské botanické zahrady Kew Garden. Její průměr je 150 cm a po obvodu měří 425 cm.

Reklama

Související témata:

Výběr článků