Hlavní obsah

Nejtěžší žijící organismus na světě pomalu odumírá

22. 10. 2018, 19:02
Novinky,

Pando, největší a nejtěžší živý organismus na světě má problém, podle nové studie je v ohrožení a postupně může zanikat. Pando je masivní kolonie geneticky shodných výmladků topolu osikovitého, která roste v přírodní rezervaci Fishlake National Forest v americkém Utahu. Čítá 47 tisíc stromů, které vyrůstají z jednoho podzemního kořenového systému na ploše 107 akrů (43 hektarů).

Největší a nejtěžší žijící organismus na světě je v ohroženíVideo: Novinky/Reuters

 
Článek

Celková hmotnost naklonovaného rostlinného systému topolů osikovitých (Populus tremuloides) se odhaduje na 6000 tun, starý může být až 80 tisíc let. Samotné výmladky čítají 40 tisíc kmenů, z nichž nejstarším je 130 let.

Les se neobnovuje

Podle magazínu Forbes má soustava schopnost produkovat klony odvozené od společného kořenového systému, čímž lze „kolonizovat“ velké plochy půdy.

Nová studie amerických vědců nicméně zjistila, že Pando již není příliš schopen nahrazovat umírající jedince.

Foto: Profimedia.cz

Topoly osikovité v přírodní rezervaci Fishlake National Forest. Ilustrační foto

Výzkumníci Paul Rogers a Darren McAvoy z Univerzity státu Utah určili, že pasoucí se zvířata, jako jsou jeleni či dobytek, spolu s dopady lidské činnosti vedou ke zmenšování tohoto největšího a nejtěžšího žijícího organismu na světě. Počty stromů se tak pomalu ale jistě zmenšují.

Pomůže lepší oplocení?

Při snaze zachránit Pando byla celkem úspěšná oplocení, chránící stromy právě proti zvěři a lidem, uvedla agentura Reuters. Platilo to ale jen z části.

„Aby struktura přežila, bylo by zapotřebí důkladnějšího oplocení, jelikož si například jeleni s tím stávajícím mnohdy poradili. Skutečně efektivní byly ploty jen v části lesa,“ řekl Rogers deníku The New York Times.

Reklama

Související články

Dvorská zoo se snaží chránit ohrožené okapi

18. 10. 2018, 11:34

Okapi, přirozeně žijících v Demokratické republice Kongo, zbývá na světě jen několik tisíc. Ochranu těchto nejbližších příbuzných žiraf ve volné přírodě...

Výběr článků