Hlavní obsah

NASA rozjíždí projekt jednosměrné letenky na Mars

28. 10. 2010, 23:30
Novinky, Karolina Zarzycká

Ambiciózní projekt nazvaný The Hundred Years Starship hodlají uskutečnit odborníci z Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA. V rámci mise se chystají vyslat kosmonauta na Mars, který by měl spočinou na planetě, kde doposud nestanula lidská noha.

Článek

Projekt má jednu závažnou podmínku, pobyt na Marsu bude pro dobrovolníka trvalý, s jeho přepravou zpět na Zemi se zatím nepočítá. Informoval o tom britský deník Daily Mail.

Dobrovolník bude ze Země vyslán na Mars se zásobami s vědomím, že náklady na jeho přepravu zpět budou příliš nákladné, a tak se jeho pobyt prodlouží na neohraničeně dlouhou dobu. Ředitel pobočky NASA Pete Worden potvrdil, že hlavní výzkumné středisko Ames, jež dostalo projekt na starost, získalo na "Stoletý hvězdný výlet" v přepočtu 28,1 miliónů korun. Dalších 2,8 miliónů korun získalo přímo z centrály NASA.

V San Francisku proběhly v posledních dnech konference na téma této mise, při nichž Pete Worden z výzkumného střediska zadoufal, že se „ozvou také nějací miliardáři, kteří by tohoto smělého projektu chtěli investovat, a bude tak moci být založen speciální fond pro tuto misi".

Třetina Britů by letěla na Mars bez možnosti návratu

Podle průzkumu veřejného mínění a čtenářů deníku Daily Mail, kteří mají možnost hlasovat přes webové rozhraní, se 68 procent respondentů vyjádřilo záporně k otázce: "Využili byste možnosti jednosměrného letu na Mars?" Ovšem úctyhodných 32 procent dotázaných by na Mars bez možnosti návratu klidně letělo.

Dle propočtů astronautů ze střediska Ames vyplývá, že levnější a technologicky lépe proveditelné by opravdu bylo zanechávat kosmonauty na Marsu, než je vozit zpět. Ze zprávy z odborného časopisu Journal of Cosmology vědci Dirk Schulze-Makuch a Paul Davies říkají, že by si dokázali představit vyslání čtyř prvních kosmonautů – dobrovolníků, kteří by trvale osídlili Mars. Ze země by jim byly posílány pravidelné zásilky potravinových zásob i technického zajištění.

Makuch a Davies ve svém článku píší, že tato plánovaná mise nemá za cíl narušit či ukončit probíhající projekt Apollo, ale vybudovat nový projekt, a to právě kolonizaci Rudé planety.

„Existuje mnoho důvodů, proč je osídlení Marsu žádoucí, vědeckých i politických. K dosažení tohoto cíle bude třeba mnoha technologických dovedností i finančních prostředků. Také bude vyžadovat mezinárodní spolupráci v duchu prozkoumávání nového prostoru v duchu objevování nových koutů planety Země z doby Kolumba a Amundsena. Během této mise bude třeba zachovat bezpečnostní pravidla a politickou korektnost,“ zmínili ještě Makuch a Davies.

Jako osadníci v Severní Americe

Ve své studii Makuch a Davies přiznávají, že mise bude muset bojovat s etickým názorem široké veřejnosti, že průkopníci na Marsu byli ponecháni svému osudu či že byli obětováni. Argumentují však tím, že první osadníci na Marsu budou ve stejné pozici jako první bílí osadníci v Severní Americe. Ti také cestovali do neznámé země, odkud věděli, že se již nevrátí.

„Objevitelé a dobrodruzi jako Kolumbus, Frobisher, Scott a Amundsen se do svých misí také pouštěli s velkým rizikem, že při průzkumu nejspíš zahynou,“ připomněli ještě Makuch a Davies.

Anketa

Využili byste možnosti jednosměrného letu na Mars?
Ano
28,2 %
Ne
71,8 %
Celkem hlasovalo 8680 čtenářů.

Reklama

Související články

Výběr článků