Hlavní obsah

Národní památkový ústav má v Olomouci jeden z největších archeologických depozitářů v Česku

Olomouc

Národní památkový ústav (NPÚ) otevřel ve čtvrtek v Olomouci svůj centrální archeologický depozitář. Je jedním z největších svého druhu u nás. Moderní pracoviště poskytne zázemí pro uchovávání, odborné zpracování a výzkum jedinečných archeologických sbírek z celé České republiky.

Foto: NPÚ

Budova nového centrálního archeologického depozitárního skladu Národního památkového ústavu v Olomouci

Článek

Nově tu památkáři budou skladovat mimo jiné například velkomoravské šperky ze zlaceného stříbra, středověké textilie dovezené z jižní Evropy, vzácné mincovní poklady nebo artefakty pocházející z Polska, Pobaltí či Kyjevské Rusi nebo skleněné perly egyptsko-syrského původu.

Stavba financovaná ministerstvem kultury přišla na 60 milionů korun. „Nová budova v olomoucké městské části Hodolany pojme téměř 17 tisíc beden cenných artefaktů. Řadí se tak mezi největší a nejmodernější archeologické depozitáře v Česku,“ sdělila Novinkám mluvčí NPÚ Blanka Černá.

Skladovací prostory nabízí stabilní regulovatelné klimatické podmínky, které vyhovují různým druhům ukládaných materiálů. „V Olomouci vzniklo svým rozsahem a významem jedno z nejvýznamnějších center pro ochranu cenného archeologického dědictví České republiky,“ konstatovala generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Budou zde podle ní uloženy a odborně zpracovávány jedinečné nálezy dokumentující tisíce let historie našeho území. Jde o investici, která pomůže zachovat toto nenahraditelné dědictví pro budoucí generace.

Foto: ČTK

Moderní pracoviště poskytne zázemí pro uchování, zpracování a výzkum z jedinečných archeologických sbírek celé České republiky.

Součástí objektu jsou také specializované laboratoře, kde mohou odborníci nálezy konzervovat, dokumentovat a dále zpracovávat.

„Nový depozitář představuje důležitou součást odborného zázemí české archeologie. Umožní soustředit na jednom místě špičkové vybavení, specializovaná pracoviště i rozsáhlé fondy, se kterými budou pracovat archeologové z územních odborných pracovišť NPÚ napříč Českou republikou,“ zdůraznil náměstek generální ředitelky NPÚ František Chupík.

Do nového depozitáře bude od září postupně převezeno více než 3,5 tisíce beden archeologických nálezů z většiny územních odborných pracovišť Národního památkového ústavu. Část kapacity využije formou pronájmu Vlastivědné muzeum v Olomouci, které sem přestěhuje dalších 3,5 tisíce beden svých sbírkových fondů.

Do depozitáře budou umístěny mj. i renesanční kachle z Petrášova paláce v Olomouci nebo torza historického skla, jako jsou číše a poháry.

Výběr článků

Načítám