Hlavní obsah

Národní akreditační úřad pro vysoké školy bude řídit exministr Plaga

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

V čele Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství stane bývalý ministr školství Robert Plaga. Od září skončí jako politický náměstek na MŠMT. Současný ministr Petr Gazdík (STAN) uvedl, že post v čele nezávislého akreditačního úřadu vnímá jako neslučitelný s funkcí náměstka. Nominace do vedení úřadu schválila ve středu vláda.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Bývalý ministr školství Robert Plaga

Článek

Z pěti kandidátů do vedení nesouhlasil kabinet podle Gazdíka s nominantem České konference rektorů Dušanem Lužným.

Předpokládá, že konference navrhne nového kandidáta. Neobsazeno zůstává v úřadu ještě jedno další místo.

Řízení k omezení akreditace na právech v Plzni se týká nultých ročníků. Nic tragického, tvrdí rektor

Věda a školy

Třiačtyřicetiletý Plaga působil v minulosti na ministerstvu školství i jako náměstek pro vysoké školy. V letech 2013 až 2015 byl ředitelem Centra transferu technologií na Mendelově univerzitě v Brně. Tuto školu letos navíc i dočasně vedl.

Místo Vojtěcha Adama povede dočasně Mendelovu univerzitu exministr Plaga

Domácí

Národní akreditační úřad je nezávislá instituce, která vznikla po novele vysokoškolského zákona v roce 2016, kdy nahradila dřívější Akreditační komisi. Rozhoduje o akreditacích studijních programů, kontroluje fakulty a vzdělávání i výzkumnou, inovační a další činnost vysokých škol. Akreditační komise o akreditacích nerozhodovala, ale vydávala doporučení pro ministerstvo školství.

Výkonným orgánem úřadu je patnáctičlenná rada. Devět členů navrhují vysoké školy a pět ministerstva, profesní komory či organizace zaměstnavatelů. Jednoho zástupce mají studenti.

Mendelova univerzita má problémy kvůli doktorandům, hrozí omezení akreditace

Věda a školy

Podle podkladů školského resortu letos končí pěti členům akreditačního úřadu funkční období a jeden člen se členství v jeho radě vzdal. Plaga nahradí dosavadního předsedu úřadu Ivana Barančíka, který by se měl stát členem přezkumné komise rady. Místopředsedou úřadu by měl být nově Tomáš Fliegl, dalšími členy pak Iva Steinhauserová a Josef Salač. Za studenty by měl v radě usednout Michal Farník.

Plat kolem 170 tisíc

Ministerstvo chce zároveň poprvé od roku 2016 upravit výši výdělků členů rady akreditačního úřadu. Plaga má podle návrhu jako předseda rady brát 4,7násobek průměrné mzdy v ČR z předminulého roku.

V roce 2020 byla průměrná mzda podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 35 611 korun, odměna předsedy akreditačního úřadu by tak měla činit od letošního září zhruba 167 400 korun. Loni byla průměrná mzda v Česku podle ČSÚ 37 839 Kč, od příštího roku by tak šéf rady akreditačního úřadu mohl mít plat kolem 177 900.

Vysoké školy zatím vyčerpaly z podpory studentům z Ukrajiny polovinu

Věda a školy

Pro prvního místopředsedu by se odměna počítala jako 3,6násobek průměrné mzdy, druhý místopředseda by měl 2,5násobek a další členové rady 0,75násobek. Výdělky by se takto měly upravit všem členům rady, nejen novým.

Výdaje na jejich odměny se tím podle návrhu zvednou letos o půl milionu korun a příští rok asi o dva miliony. Peníze půjdou z rozpočtu MŠMT.

Expert MŠMT: Přijímačky na střední školy by se neměly zrušit, ale upravit

Věda a školy

Ministerstvo by mělo v příštím roce hospodařit s 238 miliardami korun ze státního rozpočtu, bylo by to zhruba o 1,3 miliardy Kč více než letos. Vyplývá to z předběžného pracovního návrhu rozpočtu ministerstva financí. Při započtení peněz z EU by měl mít resort na výdaje v příštím roce 251,2 miliardy korun, tedy meziročně o 1,7 miliardy více.

Reklama

Výběr článků

Načítám