Hlavní obsah

Mnohé školky v Praze přijaly i dvouleté děti

8. 7. 2019, 10:19 – Praha

Většina pražských mateřských škol přijala pro nový školní rok všechny tříleté děti, v mnoha školkách se navíc našlo místo i pro děti dvouleté. Vyplynulo to z ankety ČTK mezi pražskými radnicemi. Problém mají z oslovených městských částí v Letňanech, kde zatím nemá místo okolo 90 dětí. Ředitelé školek nyní řeší odvolání proti nepřijetí, často se děti podaří umístit ještě v září.

Foto: Igor Šefr, ČTK

Stavba takzvané kontejnerové školky. Ilustrační foto

Článek

„V Letňanech je v současné době sedm mateřských škol s celkovou kapacitou 713 míst, přesto je zhruba 90 tříletých dětí zatím bez umístění,” uvedla vedoucí odboru školství Marcela Horešovská.

Rodiče mohli podávat více přihlášek, duplicitní přijetí ve školkách ještě nemají dořešená.

Rekonstrukce či kontejnerová školka

Na konci října by měla být dokončena rekonstrukce jednoho oddělení v MŠ generála Františka Fajtla DFC, kde bude dodatečný zápis.

Praha 18 hodlá také opravit MŠ Místecká, případně stávající objekt nahradí kontejnerovou školkou. Získá tím přibližně 90 míst.

„Na projekt městská část nyní získala dotaci 50 milionů od magistrátu,” informovala mluvčí letňanské radnice Hana Saitzová.

Městská část Praha 10 zatím neví, zda a případně kolik tříletých dětí se do školky nedostane. „Ředitelé umísťují děti, které původně dostaly ze školy rozhodnutí o nepřijetí. Informace o počtu nepřijatých budeme mít na začátku září,” poznamenal mluvčí Prahy 10 David Polák.

„Při zápisech do mateřských škol zřizovaných městskou částí Praha 4 se z velké části podařilo uspokojit zájem rodičů dětí, které do srpna 2019 dovrší tři roky věku. V některých mateřských školách byly přijaty i děti dvouleté,” prohlásil mluvčí radnice Jiří Bigas.

V Praze 8 podle vedoucího odboru školství Petra Svobody většina školek přijala všechny tříleté děti s trvalým pobytem v městské částí. Místo zbylo i na děti mladší.

Dětské skupiny

Radní Prahy 7 Hana Šišková uvedla, že do mateřských škol přijali všechny tříleté děti. Dvouleté děti se dostaly do školek i dětských skupin.

„V tomto školním roce jsme otevřeli dětskou skupinu v objektu Maroldova panoramatu na Výstavišti. Otevření dalších dvou dětských skupin připravujeme. V současné době pracujeme také na zřízení lesní školky," dodala.

Z nedávného výzkumu upozorňujícího na hrozbu syndromu vyhoření u velké části učitelek MŠ vyplynulo, že vyučující zatěžuje více třeba právě práce s dvouletými dětmi, a to hlavně kvůli velkým kolektivům a často nevyhovujícím podmínkám pro takto malé děti v mateřinkách.

V hlavním městě je podle údajů ministerstva školství přes 400 mateřských škol. V loňském roce je navštěvovalo více než 43 tisíc dětí.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Reklama

Související články

Výběr článků