Hlavní obsah
V současnosti dochází do mateřských škol celkem 363 776 dětí. Foto: Profimedia.cz

V květnu proběhnou zápisy do školek, jisté místo mají mít děti od tří let

Zhruba dvě pětiny všech dvouletých dětí v ČR budou zřejmě v příštím školním roce chodit do mateřské školy. Nárok na místo ve školce nicméně nemají, s tím mohou rodiče počítat až od tří let potomka. Pro zhruba 111 500 pětiletých bude předškolní vzdělávání povinné. Celkem by letos v září mohlo do školek nastoupit 374 800 dětí – včetně dvouletých. Vyplývá to z odhadů ministerstva školství před zápisy do MŠ, které se uskuteční od 2. do 16. května.

V současnosti dochází do mateřských škol celkem 363 776 dětí. Foto: Profimedia.cz
V květnu proběhnou zápisy do školek, jisté místo mají mít děti od tří let

Podle odhadů ministerstva by do mateřinek mohlo od září chodit asi 47 100 dvouletých dětí, což by bylo kolem 41 procent všech dívek a chlapců v tomto věku. Školský zákon umožňuje přijímat takto malé děti do školek od roku 2005. Letos jich tam chodí přibližně 45 400.

Požadavek, aby měly dvouleté děti školku od roku 2020 zajištěnou, zákonodárci loni zrušili. Dvouleté děti se tak nadále dostanou do školky jen tam, kde pro ně zbydou volná místa.

Přibude hodně tříletých

Podle statistik MŠMT dochází v současnosti do mateřských škol celkem 363 776 dětí. Od září by to mohlo být zhruba o 11 tisíc více. Nejvýrazněji by se měl zvýšit počet tříletých, které mají od loňského podzimu garantované místo ve spádové školce.

Od příštího školního roku by jich v těchto zařízeních mohlo být přibližně 98 500, což by bylo asi o 5500 víc než nyní. Školky by tak navštěvovalo zhruba 87 procent všech tříletých dětí v Česku.

Čtyřletých, kteří mají nárok na školku od září 2017, by mohlo oproti současnosti přibýt asi 2500. Bylo by jich pak kolem 102 200, tedy zhruba 91 procent všech.

Kritika povinného roku pro pětileté i přezkoušení

Pro pětileté děti je předškolní vzdělávání od září 2017 povinné. Musejí přijít k zápisu do školky, ale rodiče se tam mohou dohodnout například i na domácím vzdělávání. V takovém případě mají povinnost na podzim dítě přivést do školky na „přezkoušení”.

V září bude v ČR kolem 111 500 pětiletých. Zhruba 106 700 z nich by mohlo nastoupit do školky, další požádají o individuální vzdělávání a někteří budou pobývat v zahraničí, odhadl školský resort.

Povinný rok školky měl zlepšit zejména přípravu romských dětí na školní docházku. Průzkumy ale ukázaly, že se počet pětiletých oproti minulosti významně nezměnil. Tři procenta dětí v tomto věku povinnost školky neplní. Opatření má řadu kritiků, podle kterých například zvyšuje byrokracii a náklady státu.

Ministerstvo upozornilo, že nedokáže odhadnout počet dětí, které přijdou k zápisu. Zejména u nejmenších nástup do mateřské školy ovlivňují různé faktory, jako například pozice rodičů v práci nebo výše jejich platů.

Úřad má k dispozici možný počet přijatých podle kapacity školek, která se na některých místech ČR v posledních letech postupně rozšiřuje. Hlavně ve větších městech a jejich okolí je ale stále nedostatečná.

Rodiče potomků, které státní školky nepřijmou, mohou zkusit vyhledat soukromou školku či některou ze zhruba 930 dětských skupin s celkovou kapacitou pro asi 12 tisíc dětí. Vláda si předsevzala tyto skupiny do budoucna více podporovat. V současnosti se hradí z dotací Evropské unie, které ale po roce 2020 skončí.

Ministerstvo práce zveřejnilo loni na podzim návrh novely zákona, jež má financování skupin řešit, na vládu ale zatím předloha neodešla.

Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků