Hlavní obsah

K Zemi míří jasná kometa, na noční obloze bude zářit víc než úplněk

1. 10. 2012, 20:02 – Moskva

Dvojice ruských astronomů objevila kometu, která je tak jasná, že by ji na konci příštího roku mohli lidé spatřit i za denního světla pouhým okem. Na noční obloze by kometa pojmenovaná C/2012 S1 měla zářit mnohem jasněji než Měsíc v úplňku. Pokud se předpověď vědců naplní, půjde podle serveru Astronomynow.com o jednu z nejpamětihodnějších komet moderní historie.

BEZ KOMENTÁŘE: Animace komety, která bude svítit jasněji než Měsíc

 
Článek

Vlasatici objevili astronomové 21. září v souhvězdí Raka ve vzdálenosti přibližně miliardy kilometrů od Země. K Slunci by se měla nejvíce přiblížit 28. listopadu příštího roku, kdy bude asi 1,2 miliónu kilometrů od jeho povrchu. V tu dobu by se ze Země měla jevit tak jasná, že bude krátkodobě vidět i ve dne.

Zatím je ještě kometa natolik vzdálená, že ji je možné spatřit pouze teleskopem. Od pozdního léta 2013 by měla být viditelná i obyčejným dalekohledem, pouhým okem pak od začátku listopadu do poloviny ledna 2014. Nejlepší podmínky pro její sledování budou na severní polokouli.

Podle serveru Space.com je kometa velmi zajímavá také tím, že se pravděpodobná dráha jejího letu podobá dráze Velké komety z roku 1680 (také Kirchovy komety), kterou bylo možné spatřit i za denního světla a jež za sebou nechávala výrazný dlouhý ocas.

Reklama

Výběr článků