Hlavní obsah

Impotence zvyšuje riziko infarktu, zjistili vědci

16. 3. 2010, 10:59
Novinky,

Němečtí vědci zjistili,že impotence a erektilní dysfunkce u lidí s onemocněním srdce zvyšuje na dvojnásobek riziko infarktu. Zjistili to lékaři a vědci ze Sárské univerzity, kteří doporučují, aby lidé s impotencí byli okamžitě vyšetřeni na kardiovaskulární choroby. U lidí s nemocemi srdce by se zase lékaři měli ptát na problémy s erekcí, uvedla BBC.

Článek

Erektilní dysfunkce jsou většinou spojeny s nedostatečným tokem krve v cévách pohlavního údu. Dlouhodobé problémy s dosažením erekce mohou být prvním znamením zužování cév. Výzkum potvrdil tvrzení starší britské studie spojující impotenci a srdeční choroby.

Studie zkoumala případy 1519 mužů z třináct zemí s kardiovaskulárním onemocněním. Sledovali je během pěti let. Všech se současně na počátku, po dvou letech a po pěti letech ptali na erektilní dysfunkci.

Ukázalo se, že u lidí s erektilní dysfunkcí je dvojnásobně vyšší riziko infarktu a smrti, přičemž riziko mrtvice vzrůstá o desetinu a je o dvacet procent pravděpodobnější, že budou hospitalizováni se selháním srdce. Erektilní disfunke přitom ukazuje na mnohem větší riziko infarktu myokardu než kouření.

Michael Böhm, který stál v čele výzkumného týmu, současně řekl, že lidi léčení na impotenci a erektilní dysfunkci by měli být vyšetřeni na kardiovaskulární choroby, což se neděje, protože po zlepšení erekce už nejsou léčeni.

Britský urolog Geoff Hakcett uvedl, že je národní ostudou, že se lékaři mužů po čtyřicítce neptají na impotenci a problémy s erekcí, když se jich ptají na to, zda kouří a na to, jakými nemocemi trpěli příbuzní.

Reklama

Související témata:

Výběr článků