Hlavní obsah

Fond Neuron udělí ceny světovým vědcům i mladým badatelům

24. 11. 2016, 14:53 – Praha

Nadační fond Neuron, který podporují mecenáši z řad podnikatelů, předá ve čtvrtek večer v pražském Profesním domě zvláštní uznání šesti výjimečným vědeckým osobnostem působícím v ČR i zahraničí. Cenu za přínos světové vědě dostanou chemik Josef Michl, dětský kardiolog Milan Šamánek, antropolog práva Leopold Pospíšil, molekulární genetik Jan Svoboda, matematik Pavel Exner a fyzik Jan Peřina.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Kardiolog Milan Šamánek

Článek

Fond také předá mladým vědcům ceny Neuron Impuls, které jsou spojeny s finanční odměnou pro další výzkumnou práci. Letos jim rozdá celkem 6,5 miliónu korun. Chce motivovat mladé badatele, aby se do Česka vraceli ze zahraničí, osamostatňovali se a zakládali své výzkumné skupiny.

Letos prvně kategorie pro vědce do 33 let

Vědkyně Pavla Eliášová porotu zaujala tím, že zkoumá, zda by mohly existovat menší a ekologicky šetrnější počítače. A matematik Ondřej Kreml rozšiřuje poznatky o rovnici pro proudění ideální kapaliny. Oba získali cenu v nové kategorii pro vědce do 33 let.

Kategorie Neuron Impuls ocenila i dalších sedm vědců, jimž není více než 40 let. Fond ocení embryoložku Zuzanu Holubcovou, která jako první na světě nafilmovala, co probíhá v lidském vajíčku před oplodněním.

Laureát v oboru biologie Vítězslav Bryja chce ve svém projektu dokázat hypotézu, že jeden typ bílkovin, zvaný Wnt, může být významný pro vývoj léků proti leukemii. Archeolog Ladislav Stančo naopak chce zjistit, kudy přesně postupoval Alexandr Veliký při svém tažení. Zdokonalit počítače, aby pracovaly rychleji, chce matematik Zdeněk Dvořák.

Nové cesty bývají často riskantní

Další matematik Tomáš Vejchodský chce zlepšovat numerické metody pro řešení úlohy na vlastní čísla tak, abych mohl co nejpřesněji odhadnout velikost chyby. Naopak chemik Zdeněk Sofer a jeho tým vyvíjí materiál, který by mohl přípravu vodíku podstatně zlevnit. Oceněný fyzik Otakar Frank hledá způsob, jak určit přesné mechanické vlastnosti grafenu, mohl by zvýšit účinnost solárních panelů.

Pokrok špičkové vědy spočívá v hledání nových cest, které bývají často riskantní, a proto potřebuje mecenáše. Laureáti proto oceňují aktivity soukromých dárců fondu Neuron, kteří jsou si vědomi toho, že jen státní peníze na náročný výzkum nestačí. Zatím jich je ale v ČR málo.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků