Hlavní obsah

Fantastický objev, u Pompejí našli zachovaný obřadní kočár

27. 2. 2021, 19:43 – Řím

Italští archeologové objevili v blízkosti Pompejí obřadní kočár ve velmi dobrém stavu. Byl vyroben ze železa, dřeva, bronzu a cínu a našel se u stájí staré vily asi 700 metrů severně od Pompejí, jež pohřbil výbuch Vesuvu roku 79 našeho letopočtu. Podle ředitele pompejských vykopávek Massima Osanny jde o první nález tohoto druhu v oblasti Pompejí.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: U Pompejí našli dochovaný kočár používaný pouze k obřadůmVideo: Reuters

 
Článek

Kočáry, které se v lokalitě našly doposud, byly určeny k běžnému provozu a přesunu lidí a nákladů či v zemědělství, nikoli pouze ke slavnostním obřadům jako tento.

V případě obřadního kočáru se našly i mineralizované dřevěné části a otisky po organickém materiálu, např. po dekoraci z rostlin. Kočár byl v předsíni před stájemi, kde se už v roce 2018 našly ostatky tří koní, a to včetně jednoho zapřaženého.

V Egyptě našli 3000 let staré rakve. Odkryli i prastarý chrám neznámé královny

„Je to mimořádný objev, který posouvá naše pochopení toho starého světa,” poznamenal Osanna. Nalezený kočár podle něj vyjížděl jen při svátcích – při přehlídkách nebo procesích.

Ministerstvo kultury hovoří podle agentury Reuters o „jedinečném nálezu, který v Itálii nemá obdoby”.

Organizované odhalování města od roku 1750

Pompeje leží 23 kilometrů jihovýchodně od Neapole a v době výbuchu Vesuvu v nich žilo 13 tisíc lidí. Prozatím byly odhaleny asi dvě třetiny pohřbeného města. Organizovaný odkryv započal v polovině 18. století, přičemž první ruiny byly odhaleny již v 16. století.

Foto: Pompeii Archeological Park/Ministry of Cultural Heritage and Activities and Tourism/Luigi Spina/Handout, Reuters

U Pompejí našli dochovaný kočár používaný pouze k obřadům.

„Objevy v Pompejích nás nepřestávají ohromovat a bude tomu tak mnoho dalších let, protože je třeba odhalit ještě dalších 20 hektarů území,” doplnil ministr kultury Dario Franceschini.

Artefakty z Pompejí našly po dekádách svůj stálý domov

Vykopávky v Pompejích poskytují náhled do života obyvatel na přelomu letopočtů a mezi turisty patří k nejvyhledávanějším místům v Itálii. V roce 2019 do Pompejí, místa zapsaného na seznamu UNESCO, zavítalo 3,9 milionu lidí.

Reklama

Související články

Kaple v Nymburce odhalila podzemí

28. 1. 2021, 13:32

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Nymburce poodhalila své podzemní prostory. Město se před časem pustilo do rekonstrukce historické stavby a nyní byl proveden...

Výběr článků