Hlavní obsah

Energii pro Zemi zajistíme, hlásí Japonci. Plánují solární elektrárnu na Měsíci

1. 12. 2013, 19:58 – Tokio

Energetické problémy na Zemi má na dlouhou dobu vyřešit plán japonské firmy, která zamýšlí obepnout Měsíc obřím prstencem ze solárních panelů. Pás by byl 400 kilometrů široký a 11 tisíc kilometrů dlouhý, napsal britský deník The Daily Telegraph.

BEZ KOMENTÁŘE: Japonci a plánují obří solární elektrárnu na Měsíci

 
Článek

Energie ze solárních článků na Měsíci by byla pomocí mikrovlnných a laserových paprsků vysílána na přijímací stanice na Zemi, kde by byla přeměňována na elektrický proud.

"Projekt Měsíční prstenec (Luna Ring) by byl schopen zajišťovat pro naši planetu 13 000 terawattů elektrické energie," uvedla tokijská firma Shimizu, která za futuristickým projektem stojí. Firma přitom pro srovnání připomíná, že za celý rok 2011 Spojené státy vyprodukovaly pouhých 4100 terawattů elektřiny.

Začátek výstavby už v roce 2035

Firma Shimizu se stále zdráhá odhadnout náklady na stavbu gigantické solární elektrárny na Měsíci, pokud by ale měla příslušné finanční prostředky, mohly by práce na její výstavbě podle ní začít již kolem roku 2035.

Foto: Shimizu

Vizualizace projektu pásu solárních panelů kolem Měsíce

Automatické stroje by podle představ firmy byly vyvinuty pro těžbu přírodních zdrojů na Měsíci a pro výrobu betonu a solárních článků. Dálkově ovládaní roboti by také představovali hlavní pracovní sílu při stavbě elektrárny, pomáhal by jim tým astronautů.

Projekt ožil po havárii ve Fukušimě

Společnost Shimizu přišla s touto myšlenkou již před havárií v japonské jaderné elektrárně Fukušima, která byla poškozena v důsledku zemětřesení a tsunami v březnu 2011, pokračující spory o budoucnost jaderné energetiky v Japonsku ale zájem o tento projekt znovu oživily, konstatoval list The Daily Telegraph.

Před fukušimskou katastrofou Japonsko silně spoléhalo na síť atomových elektráren. Provozovatel Fukušimy se však při vyřazování zařízení z provozu potýká s vleklými problémy a Japonsko trápí energetická krize vzhledem k tomu, že všechny zbývající jaderné provozy byly po havárii odstaveny kvůli kontrolám. Mnozí Japonci proto volají po bezpečnějších formách generování elektřiny.

Reklama

Výběr článků