Hlavní obsah

Čeští žáci se spojí s astronautem na ISS

24. 11. 2021, 12:21

Ve středu má z Prahy proběhnout živé videospojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Během něj si žáci a pedagogové vybraných základních a středních škol popovídají s astronautem Evropské kosmické agentury (ESA), Němcem Matthiasem Maurerem.

Foto: ESA-ESERO, Novinky

Žáci si mohou popovídat s astronautem ESA Matthiasem Maurerem.

Článek

Akci organizuje vzdělávací kancelář ESA jménem ESERO a technicky ji zajišťují žáci Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia z mediálního domu Next Zone, který sami navrhli a vybudovali v areálu školy.

Pražské hvězdárny vyšlou do kosmu unikátní výukovou družici, poslouží Muskova raketa

Vesmírný den začal již dopoledne, kdy se pro děti a učitele konají tvůrčí workshopy: jak postavit raketu, jak si naprogramovat vlastní experiment na ISS a jak se dívat na Zemi z oběžné dráhy pomocí satelitních snímků.

Odpoví na otázky

Od 13:00 začne oficiální část akce, několika přednáškami uvedená hlavní událost dne – navázání spojení s ISS a přibližně 20minutová komunikace s Matthiasem Maurerem (zhruba od 15:05).

Foto: Profimedia.cz

Astronaut ESA Matthias Maurer

Žáci mu položí několik otázek a on na ně přímo z paluby ISS živě odpoví. Dotazy mohou být např. o možnostech umělé inteligence při průzkumu vesmíru, o důsledcích stavu beztíže pro lidské tělo či o pěstování rostlin v kosmu.

Program bude živě streamován v rámci vzdělávacího veletrhu Schola Pragensis 2021, témata zmíněná během videospojení budou rozpracována do podoby výukových programů a dále probírána v českých školách.

Jedná se o společnou akci tří vzdělávacích kanceláří ESA z různých zemí. Kromě Česka se účastní také kanceláře ESA ESERO z Německa a Irska.

Astronauti vypěstovali ve vesmíru chilli papričky. Uvařili si tacos

Partnerem společnosti ESERO je i katedra geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, jejíž zástupci o akci Novinky informovali. Organizátoři pak poskytli uvedený odkaz na stream.

„Stream je i pro veřejnost,” doplnil pro Novinky za organizátory Petr Mareš.

Reklama

Související články

Crew Dragon dorazila na ISS, let trval 21 hodin

12. 11. 2021, 7:05

Loď Crew Dragion společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě se v pátek brzy ráno připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Cesta z Kennedyho...

Výběr článků