Hlavní obsah

Čeští studenti zabodovali na Mezinárodní fyzikální olympiádě

11. 8. 2011, 10:00
Novinky, Karel Kvapil

Čeští středoškoláci přivezli z Mezinárodní fyzikální olympiády, která se konala letos v červenci v Bangkoku, tři stříbrné a dvě bronzové medaile. Olympiády se zúčastnilo 397 soutěžících z 86 států všech kontinentů, Česká republika obsadila 24. místo.

Článek

Ve velké konkurenci 42. ročníku Mezinárodní fyzikální olympiády se úspěšně prosadilo pět gymnazistů z České republiky: Stanislav Fořt z Gymnázia P. de Coubertina v Táboře, Jakub Vošmera z Gymnázia M. Lercha v Brně a Martin Bucháček z Gymnázia L. Pika v Plzni získali každý stříbrnou medaili. Ondřej Bartoš z Gymnázia ve Žďáru nad Sázavou a Hynek Kasl z Gymnázia Mikulášské nám. v Plzni si ze soutěže přivezli bronzové medaile.

„Mým cílem bylo vybojovat medaili, takže mě stříbro příjemně potěšilo,“ říká Martin Bucháček a dodává: „Celá soutěž spolu s doprovodným programem byla zorganizována skvěle. Měli jsme čas poznat místní zajímavosti, kulturu a také kulinářské zážitky.“

Všichni členové družstva bodovali

„Naši studenti opět dokázali, že mají ve fyzice velké znalosti. Medaili získali všichni členové družstva, což považuji za velký úspěch. Za dobu existence samostatné České republiky se to stalo teprve potřetí,“ říká Bohumil Vybíral, vedoucí české reprezentace.

Ve srovnání se státy Evropské unie obsadila Česká republika 6. místo. K nejlepším řešitelům patří již tradičně jednotlivci družstev Tchaj-wanu, Číny, Koreje, Singapuru, Hongkongu a Indie. Naprosto výjimečného úspěchu dosáhlo v letošním roce družstvo Slovenska. Se ziskem tří zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaile se zařadilo mezi nejúspěšnější státy Evropské unie.

Pro české studenty jsou medaile na Mezinárodní fyzikální olympiádě obrovským úspěchem a pro ostatní středoškoláky velkou inspirací do dalších let.

Dobří fyzici se ve světě neztratí

Fyzikální a matematická olympiáda v České republice má od minulého roku generálního partnera, kterým je Skupina ČEZ . Osobní patronát nad soutěží převzal její generální ředitel, Martin Roman.

„Se znalostí fyziky a matematiky se dnešní mladí lidé neztratí. Naopak díky ní mohou pokračovat ve studiu technických oborů a nalézt uplatnění v České republice, ale také ve světě,“ zdůraznil Martin Roman.

Reklama

Související témata:

Výběr článků