Hlavní obsah

Britští vědci vymysleli trvanlivý zdroj energie pro vesmírné mise

6. 5. 2019, 13:46 – Londýn

Britští odborníci jako první na světě vygenerovali elektrický proud z radioaktivního chemického prvku americium. Na svém webu o tom informovala britská Národní jaderná laboratoř (NNL), podle které to znamená, že přístroje při budoucích kosmických misích by mohly být napájeny energií až po dobu 400 let.

BEZ KOMENTÁŘE: Americium jako „věčný“ zdroj energie pro mise ve vesmíru. Vědci z něj vygenerovali elektřinuVideo: UKNNL

 
Článek

Tým NNL na příslušném výzkumu spolupracoval s Leicesterskou univerzitou.

Vědci využili teplo z vysoce radioaktivního americia k vyrobení elektrického proudu dostatečně silného na rozsvícení malé žárovky ve speciálně chráněném prostoru centrální laboratoře NNL na severozápadě Anglie.

Tam, kde solární panely nefungují

Podle laboratoře jde o průlomový krok, který znamená potenciální využití americia v radioizotopových energetických systémech při vesmírných misích.

Teplo ze zásobníků s tímto prvkem by mohlo dodávat energii kosmickým aparátům mířícím do hlubokého vesmíru nebo do nepříznivého prostředí na povrchu planet, kde jiné zdroje energie, jako jsou solární panely, už nefungují.

„Díky tomu mohou být z takovýchto vesmírných výprav posílány na Zemi důležité snímky a data po mnoho desítek let. Tedy mnohem déle, než by to jinak bylo možné,” konstatovala britská jaderná laboratoř.

Umělý prvek

Americium je silně radioaktivní kovový prvek. V přírodě se přirozeně nevyskytuje, ale je vedlejším produktem vznikajícím při štěpení plutonia, které se samo rovněž připravuje uměle v jaderných reaktorech.

O něco jiného ohledně využití energie se zase pokoušejí Číňané, kteří by rádi vybudovali první solární elektrárnu ve vesmíru.

Reklama

Související články

Na Marsu je metan, potvrdili vědci

4. 4. 2019, 21:21

Vesmírný průlom? Poprvé se z nezávislého zdroje potvrdilo, že na povrchu Marsu se nachází metan – plyn, který se pokládá za možnou známku přítomnosti živých...

Výběr článků