Hlavní obsah

Babiš slíbil studentům, že přidá 30 miliard do školství

20. 4. 2018, 13:12 – Praha

Rozpočet školství by se v příštím roce měl zvýšit o 30 miliard korun. Po pátečním jednání s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) to uvedli zástupci vysokoškolských a středoškolských studentů, předseda vlády to podle jejich slov slíbil. Debatovali totiž o rozhodnutí přesunout letos 400 miliónů Kč z resortu školství na slevy v jízdném. Studenti s tím nesouhlasí, Babiš na daném kroku trvá.

Foto: Petr Horník, Právo

Premiér v demisi Andrej Babiš

Článek

„Zásadní informací z jednání na úřadu vlády je, že pan premiér opakovaně deklaroval, že do školství příští rok přidá 30 miliard korun,” uvedl předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima.

Domnívá se, že tyto peníze by se mohly použít hlavně na mzdy pedagogů, do rozpočtu vysokých škol a na vědu a výzkum. Ministerstvo školství má letos v rozpočtu 175,74 miliardy korun, což je o 19,21 miliardy korun více než loni.

Babiš podle studentů potvrdil, že prioritou vlády je navyšování platů učitelů. „Řekl nám, že není schopen slíbit, že další navyšování nastane již od září, nicméně že plán navýšení na 150 procent (stávající úrovně platů do roku 2021) trvá,” dodal předseda iniciativy studentů pedagogických fakult Otevřeno Tomáš Čakloš.

Průměrný plat pedagogů v ČR činil loni 31 632 Kč. Podle Čakloše by bylo potřeba zvyšovat i počty pedagogů a zlepšit přípravu a praxi budoucích učitelů.

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) již dříve uvedl, že se jeho úřad bude snažit na platy učitelů i nepedagogů ve školství pro příští rok vyjednat 17 miliard navíc. Platy by měly růst i v letech 2020 a 2021. V prvním roce asi o 14,5 miliardy, v dalším přibližně o pět miliard. Roku 2021 by dle ministerstva měli učitelé dostávat průměrně 46 tisíc korun a nepedagogové 22 700 měsíčně.

Babiš: Přesouvají se peníze, které resorty nevyužily

Česká středoškolská unie a studenti vysokoškolských oborů Babiše minulý týden v otevřeném dopise vyzvali, aby jeho vláda revokovala usnesení o zavedení slevy ve vlacích a autobusech pro seniory a studenty. Podle nich je školství dramaticky podfinancované a peníze z resortu by se neměly přesouvat jinam. Novinky o tom informovaly. [celá zpráva]

Babiš a ministerstvo financí ale tvrdí, že kabinet přesouvá jen peníze, které ministerstva nedokázala utratit. V resortu školství jde údajně o nespotřebované peníze na vědu a vysoké školy.

Zástupci studentů podle Zimy nejsou proti zavedení slev na jízdném, ale vadí jim, že se na ně mají použít peníze ze školství. „Jde nám o princip, nechceme, aby se braly peníze ze školství, když tam naopak chybějí,” vysvětlil. I proto je podle něj nyní důležité se zaměřit na jednání o rozpočtu na příští rok.

Sleva 75 procent na jízdné ve veřejné dopravě se má od 10. června vztahovat na cestující starší 65 let a studenty do 26 let. Stát vyjde od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně, letos kvůli tomu dostane ministerstvo dopravy 3,26 miliardy z vládní rozpočtové rezervy. [celá zpráva]

Babiš už dříve řekl, že vláda v letošním rozpočtu našla úspory 8,4 miliardy korun. Z těchto peněz chce kabinet dát čtyři miliardy krajům na opravy silnic druhé a třetí třídy, zbytek využije na slevy jízdného.

Reklama

Související články

Výběr článků