Hlavní obsah

Zvláštní osudy starožitností a dalších předmětů, které zdědil stát

3. 11. 2011, 11:21
Novinky, Leona Roháčková

Odúmrť je v právním řádu ČR definována v zákoně č. 40/1964 Sb. takto: „Dědictví, které nenabude žádný dědic, připadne státu.“ Další osud věcí je podle zákona v kompetenci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zatímco peníze putují státu, šperky, auta, starožitnosti čeká jiný osud.

Foto: Ilustrační foto

ÚZSVM Praha byl pověřen prodejem zajištěných vozidel - k mání jsou právě teď LINCOLN Navigator 5.5,AMG HUMMER a MERCEDES E320 CDI

Článek

Na prodej jsou hodiny, šperky, mince i housle

V lednu letošního roku předal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových Technickému muzeu v Brně starožitné nástěnné hodiny. Z rozhodnutí soudu získal ÚZSVM jako tzv. odúmrť v tomto případě  další starožitné předměty – např. téměř 120 let starý dřevěný deskový fotoaparát, asi 100 let starý fotoaparát měchový a troje starožitné kapesní hodinky.

„Na základě rozhodnutí Ministerstva kultury ČR byly tyto předměty předány Národnímu památkovému ústavu v Praze,“ uvedla mluvčí úřadu Jana Rennerová.

Odloučené pracoviště Hodonín získalo rovněž v únoru letošního roku jako tzv. odúmrť majetek v hodnotě téměř 1,8 milionu korun. „Součástí dědictví kromě nemovitého majetku byly také finanční prostředky ve výši více než 1,1 milionu korun. Peníze byly převedeny do státní pokladny,“ komentovala osud dalšího dědictví Rennerová.

Do státní kasy putoval i milion, který odvedlo Odloučené pracoviště Prostějov ze dvou zrušených vkladních knížek. V Liberci ÚZSVM řešil nově zjištěné dědictví, jehož předmětem bylo množství cenných movitých věcí. Při likvidaci majetku byly v bytě zůstavitelky nalezeny  papírová platidla, mince, porcelánové sošky, zlaté a stříbrné šperky, hodinky atd.

Zlaté a stříbrné šperky v celkové hodnotě téměř 17 tisíc korun předal ÚZSVM Puncovnímu úřadu v Praze. Album s 51 papírovými platidly a 175 mincemi v hodnotě 27 tisíc korun ÚZSVM bezúplatně převedl příspěvkové organizaci Severočeské muzeum v Liberci.

„Ostatní movité věci se již podařilo z velké části prodat. Šlo např. o deskový fotoaparát COMPUR, dalekohled a fotoaparát Meopta, o porcelánové sošky Maurů,“ dodala Rennerová.

Výběrové řízení na autoveterány i housle 

V srpnu prodalo sto let staré housle Stradiuarius až v 5. kole výběrového řízení Odloučené pracoviště Jihlava. Hudební nástroj odborně posoudil znalec Jaroslav Svěcený.

“Jednalo se o housle s vignetou Antonius Stradiuarius Cremonensis Faciebat Anno 1713+AS z velkovýroby z přelomu 19. a 20. století. Tovární napodobenina slavného nástroje byla poměrně zachovalá,“ píše se v posudku. Před vyhlášením výběrového řízení ÚZSVM bez úspěchu nabízel housle hudebním školám i muzikantům. 

Jiný osud čekal osobní vůz Spartak, který získalo v rámci odúmrti Odloučené pracoviště Jičín. V únoru byl prodán ve výběrovém řízení. „Koncem 50. let a v letech 60. byl Spartak velmi oblíbeným automobilem. Mladý zájemce, který si vůz odvezl, mu chce vrátit dávno zašlou slávu,“ podotkla Rennerová.

Za bezmála 190 tisíc byl ve Středních Čechách prodán osobní cabriolet Škoda Felicie z roku 1962. Tento model byl vyroben pouze v několika tisíci kusech a dnes je žádaný nejen v České republice, ale také v celé Evropě. „Tuto skutečnost potvrdili zájemci, kterých se do výběrového řízení přihlásilo 6," konstatovala Rennerová.

ÚZSVM  se rovněž zabývá prodejem věcí, které byly pořízeny na základě trestné činnosti. 

Reklama

Výběr článků