Hlavní obsah

Zpěvačka Věra Špinarová umí i písně domácích autorů proměnit v šlágry

Novinky, Robert Rohál

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Rockové písničky i kantiléna, velký hlas a dobře šlapající kapela - to všechno už léta patří k Věře Špinarové, která koncem roku oslavila třiašedesáté narozeniny. Dodnes si udržela i smysl pro humor stejně jako odzbrojující bezprostřednost, kterou dovede pobavit publikum.

Foto: archiv Supraphon

Stále populární ostravská zpěvačka Věra Špinarová.

Článek

Je prostě svá, na nic si nehraje, o čemž přesvědčila i na nedávném společném turné s Petrou Janů. I když natočila spoustu převzatých hitů, vždy měla v repertoáru i atraktivní písničky, které jí napsali na tělo domácí autoři a které pak proměnila v šlágry. To ona vždy uměla.

Věra Špinarová se narodila 23. prosince 1951 a dětství strávila v rodných Pohořelicích u Brna. Když jí bylo sedm let, přestěhovala se spolu s rodiči do Ostravy. Šest let chodila do houslí, ale ty stejně odložila, aby si pořídila vysněnou kytaru. Psala si vlastní písničky, s nimiž se zúčastnila několika talentových soutěží. A tam nešla jednoduše přehlédnout respektive přeslechnout.

Poté, co v šestnácti natočila svou první nahrávku v ostravském rozhlase, začala vystupovat s kapelou Flamingo vedenou Richardem Kovalčíkem. Teprve potom přišlo účinkování s Royal Beatem, ovšem daleko proslulejší bylo až její angažmá ve skupině Majestic.

Právě s Majesticem natočila v roce 1968 singl Music Box, který se stal jejím prvním hitem. Z dalších úspěšných písní to byly tituly V zahradě roste kmín, Volej, volej nebo Máme máj. V Majesticu se setkala s pianistou a skladatelem Ivo Pavlíkem, kterého si v roce 1972 vzala za manžela. 14. prosince 1974 se jim narodil syn Adam.

Sedmdesátá léta byla ve znamení koncertů doma i v zahraničí, ale také velkou érou festivalů. Věra Špinarová si zřejmě nejvíc oblíbila festival Bratislavská lyra, kde slavila nejeden úspěch. V té době již respektovanou a uznávanou zpěvačku doprovázel na všech štacích Orchestr Ivo Pavlíka. S tímto seskupením vznikaly desky, které ji katapultovaly do hitparád.

Když kapelu v polovině 80. let opustil Ivo Pavlík, který se začal věnovat zpěvačce Heidi Janků, doprovázela Věru Špinarovou kapela Speciál. Znamenalo to hodně - nové písničky s rockovým nábojem. V té době však natočila i slavnou kantilénu z filmu Tenkrát na Západě, která dodnes provází její koncerty - Jednoho dne se vrátíš.

K překvapením druhé poloviny 80. let patřilo zpěvaččino partnerství se zpívajícím bubeníkem Vítězslavem Vávrou (vzali se v červenci 1984, rozvedli se v květnu 2000). Na chvíli s ním spojila i svou hudební kariéru. Dlouhodobější spolupráce ale nebyla možná, ti dva se k sobě muzikantsky prostě nehodili.

Začátkem 90. let přišly hubené roky, ale vydržela, zůstala v Ostravě a její trpělivost se vyplatila. Celé se to obrátilo, když potkala Petra Šišku a další důležité lidi, kteří ji dovedli k dalším velkým úspěchům v podobě nových písniček, vyprodaných koncertů a zlatých a platinových desek. Zpěvaččiny "ztráty a nálezy" ostatně připomíná i kniha Legendy československé populární hudby, kterou nedávno vydalo nakladatelství Grada Publishing.

Dodnes jsou koncerty Věry Špinarové přehlídkou toho nejlepšího, co kdy nazpívala. Svým temperamentem a širším stylovým záběrem připomíná Tinu Turner z 90. let, ale přitom nadále zůstává tou typickou Věrou Špinarovou. Poslední roky ji doprovází kapela jejího syna Adama Pavlíka, přičemž v programu nesmějí chybět písničky jako Jednoho dne se vrátíš, Grand hotel U tří strun, Raketou na Mars, Meteor lásky, Bílá Jawa 250 nebo Já si broukám. Ale dostane se prý i na novinky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám