Hlavní obsah

Žítkovské bohyně budou na jevišti tvrdší a nekompromisnější, říká Gombár

21. 2. 2014, 9:11
Novinky, Veronika Jurčová

Netrpělivě očekávaná divadelní adaptace knižního bestselleru Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně se představí ve světové premiéře v sobotu 1. března v 19.00 ve Velkém sále v Městském divadle Zlín. Veřejná generálka a premiéra jsou už vyprodané.

Foto: Zdeněk Němec

Velká část příběhu se na jevišti odehrává na autobusové zastávce a kolem ní. Bohyně budou vystupovat v kopaničářských krojích.

Článek

Drama o ženách z nedalekého regionu Moravské Kopanice obdařených výjimečnými schopnostmi léčit, uřknout, vidět do budoucnosti i přivolat lásku do Zlína přivedlo jako režiséra zpět někdejšího uměleckého šéfa Dodo Gombára. 

Magický příběh bohyní ze Žítkové je fikcí, ale vychází ze skutečných událostí. Velkou roli v příběhu hrají například přepisy záznamů z Krevní knihy města Bojkovice nebo StB.

„Jako čtenář jsem byl románem zasažen, je strhující a skvěle napsaný. Inscenace bude místy možná v něčem ještě nekompromisnější a tvrdší,“ řekl Dodo Gombár. Při psaní scénáře byl s Kateřinou Tučkovou v kontaktu a vše s ní konzultoval. „Byla velmi velkorysá. Neměla potřebu do procesu vstupovat a dala mi volnou ruku, čehož si moc cením,“ uvedl.

Žítkovské bohyně nabízejí velké herecké příležitosti. V hlavní roli Dory Idesové diváci uvidí absolutní vítězku divácké ceny Aplaus 2013 Hanu Tomáš Briešťanskou, která bude od června alternovat s Petrou Hřebíčkovou, dalším milým hostem a držitelkou Thálie za zlínskou Maryšu. Jakoubek Ides bude Jan Leflík, Surmenu ztvární další herečka oceněná prestižní Thálií Helena Čermáková, Irmu Gabrhelovou Eva Matalová a Mahdalku Milena Marcilisová. „Obsadili jsme asi devadesát procent zlínského souboru a navrch ještě přizvali ochotníky z Vizovic,“ doplnil režisér.

Scénu a kostýmy navrhla výtvarnice Eva Jiřikovská. Bohyně budou v kopaničářských krojích, které Jiřikovská považuje za jedny z nejkrásnějších, a velká část hry se bude odehrávat v metaforickém prostoru autobusové zastávky a kolem ní. "Každý z nás se někdy na zastávku postavil. Je to taková čekárna na to, co bude, a to nám přišlo pro Žítkovské bohyně příznačné,“ vysvětlil Dodo Gombár. Atmosféru okreslí autorská hudba Davida Rottera.

Hlavní postava románu i inscenace Dora Idesová je jednou z posledních z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila. Vystudovala etnografii a rozhodla se o nich napsat vědeckou studii. Na konci 90. let objevila v jednom z archivů spis StB vedený na svou tetu, bohyni Surmenu, která je v něm označována jako vnitřní nepřítel. Rozplétá osudy žítkovských žen a pomalu zjišťuje, že i ona je součástí tajemné tradice, i když se bohyní nikdy nestala. Čím více se o minulosti dozvídá, tím více poznává sebe samu.

Ve středu 26. února v 17.00 zve divadlo do Dílny na besedu s tvůrci – Klevetivou středu. Vstup na ni je zdarma. V pátek 28. února v 10.00 se ve Velkém sále koná veřejná generálka.

Ve středu 5. března v 17.00 láká divadlo i na Žítkovské bohyně s hlídáním dětí – služba je pro předplatitele zdarma.

Reklama

Související témata:

Výběr článků