Článek
Zámek Konopiště si dodnes zachoval podobu, jakou získal po roce 1887, kdy jej koupil František Ferdinand d´Este, následník císařského trůnu. Ten ho dal přestavět, v okolí vybudoval park, založil Růžovou zahradu a do zámku umístil vlastní a zděděné sbírky. Návštěvníci ji jej mohou prohlédnout ve třech okruzích.
František Ferdinand měl dva syny, starší dostal jméno Maxmilián. Podle tehdejších zvyklostí měl být starší syn Max důstojníkem a pánem na zámku Konopiště a mladší Arnošt knězem. Jejich osudy však ovlivnil v roce 1914 atentát na Františka Ferdinanda, neboť se oba dva stali sirotky. Navíc bylo zrušeno šlechtictví, včetně řádu a titulů (1918) a rok na to bylo zrušeno dědictví po následníkovi trůnu.
Po konfiskaci majetku se synové přestěhovali do Rakouska, kde se ujali tamního majetku. Max panství Artstetten se zámkem a Arnošt štýrskeho Radmeru s loveckým zámečkem. Po nástupu Hitlera a obsazení Rakouska strávili několik let v koncentračním táboru poblíž Mnichova a v Horní Falci, kde pracovali v kamenolomu. V roce 1940 propustili z koncentráku Maxe, jeho bratra z Buchenwaldu po dalších třech letech. Po osvobození JUDr. Maxe Hohenberga zvolili starostou obce Artstetten, kam se vrátil. Celý život vzpomínal na šťastné dětství na Konopišti.
K 110. výročí narození nejstaršího syna Františka Ferdinanda d´Este a jeho ženy Žofie se ve čtvrtek 26. dubna od 18 hodin uskuteční přednáška od dr. Jiří Chramosty pod názvem Max Hohenberg.
Svátek medvěda Jirky oslaví na zámku již v neděli 22. dubna, dostane ve 12 hodin dort a meloun. Pro všechny Jiří je vstup do muzea sv. Jiří zdarma. Pro děti jsou připraveny pohádky o medvědech. Od 10 do 15 hodin sokolníci ukáží výcvik a lety dravých ptáků.

Max Hohenberg