Hlavní obsah

Začíná sbírka na obnovu hrobů významných osobností

Novinky, Jiří Cysař

Prvního července odstartuje veřejná sbírka na záchranu významných hrobů. Správa pražských hřbitovů obdržela jako historicky druhá nezisková organizace podporu Fóra dárců, a tak bude možné na tuto veřejnou sbírku přispívat i prostřednictvím dárcovských DMS.

Foto: Jiří Cysař

Olšanské hřbitovy

Článek

Z výtěžku sbírky budou opraveny nejohroženější náhrobky, které jsou v projektu zařazeny déle než dva roky a které doposud nenašly adopční nájemce. Přispět mohou zejména ti, kterým není lhostejný stav hrobů významných postav naší historie, ale nechtějí nebo nemohou přijmout závazky plynoucí z dlouhodobé adopce.

Záštitu nad veřejnou sbírkou poskytla radní hlavního města pro oblast školství, sociální politiky Irena Ropková.

Výsledkem dvou let fungování projektu adopcí je více než sto zachráněných náhrobků a velká řada nově zařazovaných hrobů do tohoto Projektu. Do projektu bylo prozatím zařazeno 181 hrobů. Zatím se podařilo zachránit 103 z nich, 77 hrobů má adopčního nájemce, 8 hrobů bylo opraveno z darů, čtyřikrát byla obnovena nájemní smlouva s rodinnými příslušníky, v 9 případech jsou jednání o adopci před podpisem smlouvy.

„Dalších 20 hrobů v těchto dnech zařazujeme do Projektu, z čehož je 5 zařazeno již na žádost o uzavření adopce. Ve 26 případech byly opravy či rekonstrukce náhrobků dokončeny, v dalších 15 pak byly práce zahájeny v letošním roce. Průměrná cena oprav se pohybuje okolo 50 tisíc Kč, v několika případech tuto částku i převýšila. Zavedení podobného projektu již připravují další města ČR,” sdělila Oldřiška Dvořáčková, koordinátorka projektu Adopce hrobů. 

Příkladem již opravených a adoptovaných hrobů je hrob Jana Karafiáta, spisovatele a autora Broučků, nebo Ladislava Stroupežnického, dramaturga a dramatika. Mezi dalšími můžeme najít hrob Eduarda Basse, spisovatele a autora Klabzubovy jedenáctky, a také místo posledního odpočinku Karla Havlíčka Borovského, novináře a spisovatele.

Je třeba se zamyslet nad tím, jak bylo možné nechat místa odpočinku českých známých osobností zchátrat - a jak pomoci s obnovou dalších míst odpočinku slavných osobností.

Architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš k tomu řekl:Projekt adopce hrobů považuji jednak za skvělý nápad a jednak za příležitost, jak připomenout významné osobnosti naší historie, i ty, na něž se bohužel již zapomnělo. A také, jak opravit často z uměleckého hlediska mimořádně cenné náhrobky – tuto rozměry malou, ale významem důležitou součást české architektury a výtvarného umění. Ti, kteří se do projektu zapojují, současně dokazují, že kulturní a společenský odkaz minulých epoch jim není lhostejný. Po mnoha letech nezájmu o toto téma to zní velmi nadějně…“

Výběr článků

Načítám