Hlavní obsah

Za dotazník taška. Den otevřených dveří OZO Ostrava bude plný příjemných překvapení

21. 9. 2018, 11:44
Novinky, Lenka Gulašiová

V sobotu 22. září se od 9 do 16 hodin uskuteční v areálu městské odpadové společnosti OZO Ostrava v Kunčicích den otevřených dveří. Návštěvníci, kteří přinesou vyplněný dotazník, jenž je součástí edukačních brožur distribuovaných ostravským domácnostem, dostanou skládací nákupní tašku.

Foto: Archiv OZO Ostrava
Článek

Děti si budou moci zajezdit ve šlapacím autíčku vyrobeném z popelnice, prozkoumat popelářský vůz, vyfotit se na něm a případně si odnést domů jeho malý model, zahrát si nejrůznější hry zaměřené na využívání odpadů, vidět, jak se zpracovává odpad. Ani letos nebude chybět sázecí dílna s možností zasadit si kytičku do substrátu vyrobeného v kompostárně společnosti OZO Ostrava, která měla obrovský ohlas na předchozím dni otevřených dveří.

„Doposud jsme se snažili Ostravany vést zejména k třídění odpadu. Teď chceme jít ještě dál a ukázat jim, jak vzniku odpadu předcházet. Tento trend je nezbytný i proto, abychom v budoucnu stále více nezatěžovali životní prostředí. Název nové kampaně je Pro Ostravu bez odpadu a právě vydaná edukační brožura obsahuje kromě tématu up-cyklace také přehledné informace o třídění odpadu,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Tříděný odpad není cíl, ale prostředek k tomu, aby bylo možné co nejvíce odpadu znovu využít materiálově, nebo energeticky.

„My občanům garantujeme, že jejich separovaný odpad důkladně dotřídíme a z toho, co není možno využít materiálově, vyrobíme palivo pro cementárny, které je naší specialitou. Díky tomu jsme schopni zužitkovat vše, co se objeví v barevných kontejnerech,“ doplnil jednatel OZO Ostrava Karel Belda s tím, že součástí brožury, jež byla vydána v nákladu 130 tisíc výtisků, je i vložený dvojlist s dotazníkem. Brožury byly navíc o uplynulém víkendu distribuovány do schránek ostravských domácností.

„Pokud nám respondenti přinesou vyplněný dotazník během dne otevřených dveří, dostanou dárek podporující myšlenku nevytváření odpadu. Tím je skládací a opakovatelně využitelná nákupní taška,“ řekl Karel Belda.

Kromě klasických komentovaných prohlídek třídicích linek se OZO Ostrava během 22. září představí především jako výrobce paliv. „Toto zaměření není u odpadových firem příliš obvyklé, takže příchozí mají jistotu, že se seznámí s něčím, co je výjimečné nejen v rámci kraje, ale i republiky. Navíc si budou moci prohlédnout i naši druhou linku na výrobu paliva, kterou právě spouštíme do provozu,“ sdělil Karel Belda.

Součástí programu dne otevřených dveří bude například ukázka toho, jak dát starým věcem zcela nový smysl.

„Chceme lidem ukázat, že úplně nejlepší je odpad nevytvářet. Proto bude součástí programu kromě tradičních popelářských atrakcí také jarmark zaměřený na to, jak využívat staré věci a přetvářet je na něco úplně nového. Poprvé se na něm představí společnosti Recyklátor, TOOP Design, Koira Kissa, Moment, Fajna dílna, Báječná kola. A protože se akce koná v průběhu Evropského týdne mobility, bude zde město Ostrava propagovat také udržitelné formy dopravy a zajistí, že návštěvníci mohou během akce dojet do OZO na růžovém kole zdarma. Bude zde totiž zřízena dočasná stanice sdílených kol,“ dodala náměstkyně Kateřina Šebestová.

Reklama

Související témata:

Výběr článků