Článek
Dolní nádrž je od střední nádrže oddělena hrází dlouhou téměř 1,4 km. Po koruně hráze vede silnice I. třídy spojující obec Dolní Věstonice a Strachotín. Tato hráz je jediným místem na Moravě, kde se pravidelně, takřka každoročně vyskytují severské konopky žlutozobé. Velmi vzácně se zde vyskytují i sněhule severní.
Ornitologicky nejzajímavější hrází je hráz u Strachotína, tzv. „betonové schody“. V době podzimního tahu bahňáků se zde objevují nezvykle krotcí ptáci, kteří vyhledávají potravu ve vodním příboji mezi rybáři. V posledních letech se zde např. vyskytovali jespáci malí, šedí, obecní, bojovní, píseční i křivozobí, vodouši bahenní, kropenatí, šedí, tmaví i štíhlí, pisíci, kameňáčci pestří, kolihy velké, kulíci říční a píseční.
Severní hráz dolní nádrže mezi Strachotínem a Šakvicemi je přístupné pouze pěšky nebo na kole. Z vyvýšené hráze se dobře pozorují vodní ptáci na hladině. Nejvzácnějším ptákem zde pozorovaným byla chaluha pomořanská, která se zde zdržovala koncem září 2014. Vodní hladina dolní nádrže je magnetem i pro další táhnoucí severské druhy vodních ptáků, jako jsou potáplice malé, turpani hnědí i černí a hoholky lední.
Nejvzácnějším druhem posledních let byla potáplice žlutozobá, která se zdržovala střídavě na střední a dolní nádrži u Dolních Věstonic od 31. prosince 2012 do 2. ledna 2013. Jde o čtvrtý a poslední doložený výskyt v ČR.
Video potáplice žlutozobé si můžete prohlédnout na videokanále Moravského ornitologického spolku.
Pokud budete na podzim nebo v zimě na jihu Moravy, tak se nezapomeňte zastavit na břehu největší vodní nádrže na Moravě, která se stala zimovištěm mořských ptáků ze severu Evropy.

Potáplice žlutozobá je nejvzácnějším ptákem, který byl zjištěn na Novomlýnské nádrži.

Jespák píseční je vzácným severským hostem.