Hlavní obsah

Vývoj módy dokumentuje ostravská výstava filmových kostýmů

Novinky, Lenka Hatlapatková

V pátek 17. října byla v Avion Shopping Parku v Ostravě-Zábřehu zahájena unikátní výstava historických filmových kostýmů, z nichž některé jsou na veřejnosti vystaveny vůbec poprvé.

Foto: archiv Avion Shopping Parku Ostrava
Článek

„V osmi expozicích představujeme vývoj módy od středověku přes barokní, rokokové, empírové a secesní období až k módě let minulého století,“ uvedla ředitelka Kateřina Ježková.

Celá výstava je laděna doslova pohádkově a děti i dospělí se mohou těšit například na známý kostým Dorotky z pohádky S čerty nejsou žerty nebo na kostým Leontýnky a jejího otce, rytíře Viléma Brtníka z Brtníku, z filmu Ať žijí duchové. O víkendech se navíc zájemci mohou nechat vyfotit v dobových kostýmech a pořídit si tak výjimečnou památku na celý život.

Součástí každé expozice bude několik kostýmů symbolizující danou dobu, vhodně zvolené rekvizity a samozřejmě také informační panel se základními fakty o odívání i se spoustou zajímavostí. Ty budou v průběhu výstavy barvitě líčit také tři vypravěči v dobových kostýmech.

Díky nim se návštěvníci například dozvědí, že vůbec nejtěžším vystaveným kostýmem jsou barokní hnědé šaty, jejichž nadměrnou hmotnost má na svědomí kovová konstrukce i brokát a satén použité k jejich výrobě. Mimochodem, tento kostým se mimo jiné objevil i ve filmu Tři mušketýři. Pořádně těžké jsou ale i renesanční černo-zlaté šaty, které diváci mohli spatřit v pohádce Z pekla štěstí, ve výpravném velkofilmu Bathory nebo naposledy ve filmu Sedmero krkavců.

Punc originality má výstava i díky tomu, že například kostým Jiřího Krampola z filmu Waterloo po Česku (2002) nebo kostým Olgy Schoberové v roli Molly z filmu Pane, vy jste vdova! jsou veřejnosti představeny zcela poprvé. A poprvé z barrandovského studia putovaly na výstavu také kostýmy z filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Barrandov Studio, které je jedním největších a nejstarších filmových studií v Evropě, na výstavu zapůjčilo 45 kostýmů. Nejvíce jich bude umístěno u stanoviště baroka a rokoka. Na ně budou samozřejmě navazovat filmové projekty, v nichž se tyto kostýmy představily, jako je pohádka S čerty nejsou žerty (rokoko) anebo Jak se budí princezny (baroko).

Výstava filmových kostýmů potrvá až do 9. listopadu a je určena široké veřejnosti. Kromě toho sem mohou zavítat také mateřské, základní nebo střední školy, které mohou prostřednictvím interaktivní výstavy žákům zábavnou formou ukázat, jak se postupně vyvíjela móda od středověku až po současnost, jaké módní prvky jsou pro danou dobu typické a podobně.

Výběr článků

Načítám