Článek
Václav Florian se nechal příjemně ovlivnit pop-artem (populární masové umění), uměleckým směrem, který se poprvé objevil zhruba v polovině 50. let minulého století. Opět přišel čas, kdy máme potřebu se obklopovat uměním, které se inspiruje velkoměstskou kulturou, filmem, reklamou, ale i komiksem.
Poslední jmenovaná inspirace zaujala i Richarda Tesaříka, hudebníka, textaře a herce, který vernisáž 15. dubna zahájil. K jeho velkému překvapení navštívil Václav Florian premiéru pohádky O Chytré princezně, kde Richard ztvárnil krále, a obraz s komiksovým námětem mu daroval v podvečer ukončení výstavy. Tato umělecká extravagance ho zaujala již při zahájení a jistě vnese moderního ducha i do interiéru známého umělce.
Kdo je vlastně Václav Florian? „Člověk, který žije a maluje a žije“, tak se charakterizuje sám výtvarník ovlivněný Andy Warholem. Václav Florian se rozhodně nebojí barevné nadsázky. Zachycuje ženskou tvář, zaměřuje se na její výraz, avšak redukuje tvar a objem, což se obzvlášť ženám líbí. Sám říká: „Ženy jsou krásné díky své tajemnosti a tajemné svou krásou.“
Velkoformátové portréty působí v prostoru dominantně a i díky tomu se těší velké oblibě. Ženy jsou jeho ústředním motivem tvorby zhruba od roku 2011. Jeho rané práce, olejomalby na plátně, se datují zhruba od roku 1992. Zobrazují tváře a postavy zdánlivě jen na první pohled. Podobu a proporce svých postav Václav Florian redukuje na plochy a obrysy. Zjednodušuje je, čímž věci komplikuje - známá se stává neznámým, neznámé vábí tím víc.
Václav Florian patří do známého rodu Florianů pocházejících ze Staré Říše, kde se dědí nejen láska k výtvarné umělecké tvorbě. Výtvarníkův dědeček Josef Florian vydával díla středověkých i novodobých myslitelů a byl uznávaným vydavatelem. Poslední edice Dobré dílo tvořila vrchol práce nakladatelství nejen počtem 150 svazků, ale i zaměřením na vrcholná díla naší i světové beletrie. Otec Jan Florian pracoval jako umělecký řezbář.