Hlavní obsah

Výtvarnice Xénia Hoffmeisterová představí v létě svoji tvorbu na zámku Dobříš

29. 6. 2017, 12:23
Novinky, Michaela Fialová Rozšafná

Etablovaná slovenská výtvarnice působící v Čechách Xénia Hoffmeisterová představí v letních měsících svoji tvorbu na nové výstavě v Galerii JCM na zámku Dobříš. Historickým prostorem se prolnou tři témata – boty, bubáci a zajíci.

Foto: Archiv zámku Dobříš

Výstava Xénie Hoffmeisterové: Stejně jako šaty dělají také boty člověka, a ten se zase úměrně odráží v nich.

Článek

„Tematická označení napovídají, že dobříšská výstava se z hlediska širší tvorby Xénie Hoffmeisterové nese spíše v odlehčenějším tónu, ačkoliv zdání odlehčenosti může klamat. V díle Xénie Hoffmeisterové není žádné odlehčení úplné ani jednoznačné,“ uvedl kurátor výstavy Ondřej Novotný. 

Výstava podle jeho slov představuje průřez autentické autorčiny tvorby posledních let a zahrnuje rozsah výtvarných prostředků a technických postupů, kterými se zabývá. Vstupní místnost expozice v zámecké galerii patří kolekci různorodých „bot“ s na jedné straně pop-artově laděnými plátny elegantních lodiček a na straně druhé drátěnými domácími papučemi.

„Stejně jako šaty dělají také boty člověka, a ten se zase úměrně odráží v nich. V připomínce slavného Van Goghova zátiší, které skrze zobrazení sedláckých bot ukazuje na těžký život sedlákův, nás i zde boty vyzývají k zamyšlení nad jejich nositeli a osudy, které svým botičkám vtiskli. Třeba i nad tím, kdy člověk ve svém životě vymění lodičky za papuče,“ řekl kurátor výstavy.

Druhou část výstavy představují bubáci, které autorka předvedla využitím oblíbené metody dublování – podobné motivy jsou zpracované jak v dvojrozměrné, tak v 3D verzi. „Fantastická plátna krajin obývaných vetřelci (bubáky) stejně jako jejich protagonisté v prostoru místnosti patří k typické alegorické tvorbě Xénie Hoffmeisterové. V rámci výstavby této expozice utvářejí tíživý, existenciální prostor, který stojí mezi radostněji pojímanými celky bot a zajíců,“ popisuje Ondřej Novotný.

Třetímu tematickému celku expozice v Galerii JCM dominují zajíci. Obrazy, asambláže a objekty rozsáhlého volného cyklu rozpracovávají v rozličných materiálových variacích zaječí symboliku a mytologii.

„Zajíc zde figuruje především jako formální symbol nevyčerpatelné přírodní plodnosti, která svět bez ustání obnovuje a oživuje. Zaječí pestrost se zde ovšem ukazuje také v přímé souvislosti s plodivým bohatstvím výtvarné kreativity. Kreativita se stává výsostnou plodností člověka,“ vysvětluje Novotný. Na zámku Dobříš jsou k vidění například zajíci z čajových sáčků, nábojnic, vlasů, zubních kartáčků, miniaturních hraček či z kapřích šupin a peří.

Výstava Xénie Hoffmeisterová bude k vidění v Galerii JCM na zámku Dobříš od 1. července do 30. září, v červenci a srpnu je galerie otevřena od 9:30 do 12:00 a od 13:00 do 17:00. V září od úterý do neděle 9:00–12:00 a 13:00–16:00.

Reklama

Související témata:

Výběr článků