Hlavní obsah

Výstava fotografií Antonína Kratochvíla představuje bizarní svět amerických obludárií

2. 9. 2015, 14:59
Novinky, Tomáš Kopečný

Člověk s kůží aligátora, lachtaní muž, vousatá dáma či nejtlustější muž na světě. Jedním slovem freaks, tedy podivíni, kteří ze svých tělesných handicapů vytvořili živé atrakce bavící pouliční publikum.

Foto: Archív Antonína Kratochvíla
Článek

Svět těchto bizarních amerických umělců zachytil na počátku 70. let světoznámý český fotograf Antonín Kratochvíl, jehož černobílé snímky ze série Sideshow nyní po 40 letech vystavuje pražská Galerie U Prstenu. Výstavu je možné navštívit od 2. září do 3. října.

„Dnes je to už zapomenutý svět. Ale ještě v první polovině 20. století byli freaks people nedílnou součástí americké lidové zábavy. Fotil jsem různé bizarní lidské bytosti od trpaslíků, srostlých siamských dvojčat, až po jiné obludy a zrůdy, které si tehdy vydělávaly na živobytí v cirkusech zvaných Sideshow na tradičních amerických karnevalech,“ vysvětluje autor snímků fotograf Antonín Kratochvíl.

„Fotografie i po desítkách let od jejich vzniku vyvolávají ve společnosti rozruch, a to i přes skutečnost, že se tito lidé vlivem lékařského pokroku již téměř nerodí a lidová zábava Sideshows dávno zanikla. Antonín Kratochvíl v roce 1973 patrně zachytil poslední živou „freaks“ komunitu v americké historii. I z toho důvodu je výstava zajímavá a láká k návštěvě,“ uvedl Tomáš Kopečný, tiskový mluvčí výstavy.

Do autorova hledáčku se tehdy dostaly slavné postavy Sideshow jako Bearded Lady (vousatá dáma), Alligator Skinned Man (člověk s kůží aligátora), The Seal Boy (lachtaní muž), nejtlustší muž na světě Michael Walker žijící v prosklené maringotce, ale také podivuhodná zvířata, například dvouhlavá kráva.

„Chtěl jsem ukázat jejich skutečný život, jak si večer dají drink a baví se s přáteli nebo si hrají se svými dětmi. Měli mě rádi, protože mi důvěřovali, že je nechci využít. Mohl jsem si tak třeba zatancovat s vousatou ženskou. Oni sami sebe považovali za umělce, za zvláštní kastu," vzpomíná Antonín Kratochvíl.

Antonín Kratochvíl je světově uznávaný český fotograf. Ve své tvorbě se věnuje zejména dokumentární fotografii, za kterou již čtyřikrát získal cenu World Press Photo, cenu Leica či ocenění Lucie Award. Jeho fotografie se objevují v nejprestižnějších novinách a časopisech po celém světě, jeho práce je vystavena ve sbírce Bibliotheque Nationale v Paříži, v Muzeu moderního umění v San Franciscu a v dalších zemích. V roce 1999 ho časopis American Photo zařadil mezi sto nejvýznamnějších osobností světové fotografie.    

Reklama

Související témata:

Výběr článků