Článek
Oslava v Paříži se tradičně koná na Champs Ellyseé vojenskou přehlídkou, při které kromě vojenské techniky defilují jednotky vojenský kadetů, francouzského námořnictva a cizinecké legie. Oslavy se konají nepřetržitě od roku 1890 s výjimkou období německé okupace, kdy si francouzská armáda připomněla svátek v emigraci pochodem po Piccadilly v Londýně.
Na venkově je svátek Fête Nationale de la France pojat jako lidová veselice, i když v každém regionu podle vlastní tradice. Jedno má ale společné – je výrazem hrdosti Francouzů na svou republiku a na její historii se svými Ludvíky i Robespierry. Nikoho nezatracují. Jedni přinesli rozvoj a kulturu, druzí svobodu a právo. V konečném důsledku se bílá kokarda krále obalila modrou a červenou měšťanů a vznikl symbol - volnost, rovnost, bratrství.
Pokud si chcete užít pravé atmosféry svátku v kulisách středověku, je třeba navštívit některé starobylé městečko. Nejlépe na jih od demarkační linie, tedy místa, která nebyla postižena světovou válkou. A pokud se budete nacházet v oblasti Akvitánie na jihozápadě Francie, tak to je to pravé místo. Celá středověká centra měst jsou zde zachována nebo pečlivě restaurována.
Dokonce se o této oblasti říká, že ministr kultury v 60. letech se při návštěvě Akvitánie tak nadchl historickými budovami, byť v té době mírně zchátralými, že vyvinul úsilí na zajištění finančních prostředků a obnovu středověkých budov několika městech. Pak že ministři nejsou odborníci.
My jsme měli štěstí na město Sarlat. Město úzkých uliček, středověkých domů a malebných náměstí. Prostě atraktivní historické město, které dýchá činorodým životem a kulturou.
V den svátku bylo celé historické centrum Sarlatu zaplněno trhovci. Specialitou tohoto regionu je kachní paštika a tak kromě sýrů různé vyzrálosti a uzenin nejrůznějších druhů se prodávají paštiky v nejrůznějším balení. Chuť mají výtečnou a tak bronzové sousoší na pěší zóně si místní kachny určitě zasloužily.
Odpoledne trhovci postupně vyklízí pozice nastupujícím hudebním skupinám. Zvědaví turisté zaujímají nejvýhodnější místa v restauračních zahrádkách a vyhlížejí atrakce. Uvnitř hospod sedí jen ti, co sledují televizní přenos právě probíhající Tour de France.
Oslavy jsou pod taktovkou místního hasičského sboru, který se zde těší velké vážnosti, organizuje pod širým nebem na nedalekém kopci piknik - sklenici piva za 1 Euro a k tomu něco na zub – a úderem jedenácté večer i ohňostroj.
Následující den je město „vymetené“. Nikde ani živáčka. Jen v kostele kdosi preluduje na varhany. Vskutku mysteriózní tečka za oslavami v Akvitánii.