Hlavní obsah

Vybraní myslivci už mohou střílet divoká prasata i v červené zóně

Novinky, Vlastimil Langer, PhDr.

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Od pondělí 11. srpna mohou vybraní myslivci střílet divoká prasata v tzv. červené zóně, tedy na území s identifikovaným africkým morem prasat.

Foto: Zlínský kraj

Zákaz vstupu do lesů ve vyznačené zóně stále trvá.

Článek

„Opatření se však týká jen dospělých prasat a míst, kde je již sklizena úroda. Pro veřejnost dál platí zákaz vstupu. Tak zní nové veterinární nové opatření,“ informovala krajská tisková mluvčí Renata Janečková.

„Konečně došlo k tomu, že veterinární správa vyhlásila zákaz vstupu na území s africkým morem prasat. Zatím se nám daří nákazu držet v jednom místě, a pokud by lidé do těchto míst vstupovali, prasata by plašili. Jsem rád, že po dvou týdnech jsme vlastně donutili státní veterinární správu, aby potřebné opatření vyhlásila,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Současně konstatoval, že teprve teď je spokojen a jde jenom o to, aby se zrychlila všechna ostatní opatření. Je potřeba zajistit, aby se mohlo také trávit. „V jiných státech světa ta možnost je a my bychom se tím daleko efektivněji potenciálně nakažených prasat zbavili,“ komentoval vydané opatření státní veterinární správy hejtman Jiří Čunek.

Hejtman Zlínského kraje v souvislosti s výskytem afrického moru prasat vyhlásil 1. srpna stav nebezpečí, který trval do 29. srpna. Během necelého měsíce bylo zamořené území obestavěno elektrickými a pachovými ohradníky, území bylo monitorováno drony a termokamerami. Kraj nakoupil osm odchytových klecí a fotopastí.

Po 29. srpnu vláda nesouhlasila s prodloužením stavu nebezpečí ve Zlínském kraji, proto hejtman, v souladu s legislativou, okamžitě předal vedení včetně nastavených opatření Krajské veterinární správě. Teprve 11. září státní veterinární správa uložila zákaz vstupu a povolila odstřel divokých prasat v červené zóně.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná. 

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám