Hlavní obsah

Vltavotýnské výtvarné dvorky letos potrvají do konce srpna

Novinky, Lenka Pokorná

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

S mimořádným zájmem veřejnosti se setkalo zahájení letošních Vltavotýnských výtvarných dvorků. Slavnostní vernisáže v pořadí už 21. ročníku této prestižní výstavy se v sobotu 27. června zúčastnily více než čtyři stovky lidí.

Foto: Lenka Pokorná

Zájem o vernisáž letošních jednadvacátých Vltavotýnských výtvarných dvorků byl mezi laickou i odbornou veřejností znovu mimořádný.

Článek

Díla celkem 78 autorů z České republiky, Gruzie, Moldávie, Slovenska, Španělska, Itálie, Polska a Rumunska, budou v Městské galerii U Zlatého slunce k vidění do 30. srpna. Výstava je otevřena denně od 10 do 17 hodin.

„Dvorky jsou výjimečné šíří svého záběru i výběrem vystavujících autorů a jejich jméno již dávno překročilo hranice kraje. Jsou dobrým příkladem skutečnosti, že i na malém městě lze zorganizovat špičkové kulturní projekty s unikátní kontinuitou. Za dobu své existence si výstava získala řadu trvalých přátel a podporovatelů, především Skupinu ČEZ a společnost TVEL, která je dodavatelem paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín,“ uvedl starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek.

V Městské galerii U Zlatého slunce je zastoupena malba, kresba, ilustrace, grafika, plastika, keramika, sklo, textil, fotografie a knižní vazba. Svá díla zde vystavují naši přední autoři, například Adolf Born, Olbram Zoubek, Karel Demel nebo umělecký fotograf Jan Saudek. Mladší generaci zastupují Michal Trpák či Petra Vichrová. Vedle domácích umělců nechybí zahraniční autoři zvučných jmen, například Teoder Buzu, Maria Jesus Rivero, Vladimer Sharashidze a další.

„Z akce, která před jedenadvaceti lety začala v Brašovské uličce v původním domě Marušky Hanušové, se postupem doby stala akce nejen překračující hranice jižních Čech, ale v podstatě již i České republiky. I proto je energetická společnost ČEZ každoročně a dlouhodobě hrdým partnerem této jedinečné souborné výstavy,“ zdůraznil mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Václav Brom.

Sobotní vernisáž moderoval kulturní publicista, scenárista a překladatel Ivo Šmoldas spolu s herečkou Bárou Štěpánovou. Ti mimo jiné poděkovali dlouholeté šéfce galerie, iniciátorce této souborné výstavy a její hlavní organizátorce, Marii Hanušové. Svým vystoupením „vyladilo“ skvělou atmosféru celé akce Swing Trio Avalon.

Marie Hanušová při vernisáži oznámila, že v září hodlá své působení v galerii ukončit. „Městské galerii v Týně nad Vltavou přeji, aby na tradici Vltavotýnských výtvarných dvorků navázal nový projekt, který opět osloví nejen výtvarné umělce, ale i veřejnost. Děkuji za krásných dvacet jedna let, jež jsem s vámi a dvorky mohla prožít,“ řekla Hanušová.

Sami výtvarníci se netají tím, že v Týně vystavují rádi. „Na Dvorky se vracím kvůli zdejší neobyčejné pohodě, kamarádství a kvalitě výstavy,“ nechal se slyšet známý českobudějovický umělec Miroslav Konrád.

Podobně se vyjádřil i jeho kolega, pražský výtvarník Josef Geršl, který před svým odchodem působil v Českých Budějovicích mimo jiné jako pedagog Jihočeské univerzity. „Já osobně jsem zde kvůli Marušce, která se již při svém působení v Mánesu stala jakousi naší mámou. A ona toto mateřství přenesla sem do Týna, takže si tady všichni připadáme jako doma,“ poznamenal Geršl.

Reklama

Výběr článků

Načítám