Vítězové Velké ceny Ostravy 2019 v plavání: Simona Kubová a Bence Biczó

Novinky, Josef Zajíc

Po třech dnech konání v termínu od 3. května do 5. května byl ukončen 26. ročník Velké ceny Ostravy 2019 v plavání mužů a žen. Závody zorganizoval Klub plaveckých sportů Ostrava pod vedení předsedy oddílu Jana Paly. Plavalo se v padesátimetrovém bazénu v Ostravě-Porubě.

Klub plavecký sportů pořádal 26. ročník Velké ceny Ostrava 2019 v plavání mužů a žen.

Organizátoři rozdělili závody do tří dnů a pěti půldenních závodů. Slavnostní zahájení se konalo v pátek 3. května od 16.00 hodin.

Hlavními rozhodčími byli Ladislav Štefl a Luboš Imryšek, kteří pod sebou měli 38 rozhodčích a dalších pomocníků, kteří rychle a kvalitně po celou dobu závody zvládali.

Následovaly rozplavby a finálové závody na 50 metrů volný způsob a 50 metrů prsa. Vždy v každé plavecké disciplíně se konalo finále mužů i žen.

V sobotu 4. května se od 9.00 hodin konaly opět rozplavby a odpoledne v 16.00 hodin pokračovaly finálové závody na 800 metrů volný způsob žen, 1500 metrů volný způsob mužů. Mezi další finálové závody pořadatelé vložili závod nejmladších ostravských plavců.

V neděli 5. května dopoledne byly dokončeny rozplavby zbývajících disciplín.  Odpoledne v 15.30 hodin se závodníci utkali v disciplínách 50 m znak, 100 m volný způsob, 200 m polohový závod, 100 m prsa, 400 m volný způsob, 200 m znak a 100 m motýlek.

Po každé plavecké disciplíně žen a mužů pořadatelé vyhodnotili nejlepší tři závodnice a závodníky.

Teprve až byly odplavány všechny disciplíny pořadatelé vyhlásili vítěze a držitele Velké ceny Ostravy 2019 v plavání mužů a žen.

V kategorii žen cenu obdržela, a to již v historii podruhé Simona Kubová z TJ Slávie Chomutov za výkon 50 metrů znak v čase 0:28,44 ziskem 861 bodů. (Poprvé cenu získala v roce 2013 ještě jako Simona Baumrtová).

2. místo Stankowicz Anna, 50 prsa 0:31,94, 779 bodů. 3. místo Petra Weber-Chocová, 50 m prsa 0:31,97, 777 bodů

V kategorii mužů cenu získal Bence Biczó (FTC Budapešť) za výkon v disciplíně motýlek 200 m v čase 1:59,66 se zikem 809 bodů. 2. místo Balog Gábor, 100 znak 00:55,81, 801 bodů, 3. místo Werrasztó Dávid, FTC Budapešť, 200 prsa 02:16,58, 799 bodů.

V letošním roce byl celkem 11krát překonán rekord mítinku, a to především zásluhou maďarských borců. K nim se přidala Simona Kubová a Tomáš Kloboučník z AŠK Dukla Banská Bystrica.