Hlavní obsah

Vědci ze ZČU vyvinuli odlehčenou verzi chytrého hasičského obleku

Novinky, Alena Lochmannová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

V Regionálním inovačním centru elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni byl v pátek 15. prosince zakončen projekt vývoje "odlehčeného" chytrého zásahového oděvu pod označením smartPRO2.

Foto: Západočeská univerzita

V pátek 15. prosince byl zakončen projekt vývoje "odlehčeného" chytrého zásahového oděvu.

Článek

Na projektu spolupracovali vědci z RICE se zástupci společností Vochoc a Applycon. Bezpečnostní systém smartPRO2 je jednodušší verzí komplexního chytrého hasičského obleku smartPRO. Systém měří teplotu na povrchu i uvnitř oděvu a při překročení nastavených teplotních limitů upozorní hasiče LED ukazatelem umístěným na levém rukávu a na hrudi.

Dále je vybaven aktivním osvětlením, které si může hasič sám ovládat i během zásahu prostřednictvím tlačítka přímo na oděvu. LED světla slouží nejen k tomu, aby byl hasič vidět, ale také pro osvětlení svého nejbližšího okolí. Světlo může pracovat v režimu stálého svícení, blikání nebo výstražného stroboskopického blikání.

Zásahový oblek je opatřen také záchrannou funkcí nazvanou emergency strip, díky níž může hasič vyslat signál, že je v nebezpečí, a jednoduchým způsobem si přivolá pomoc. „Je to nově navržený systém. Vlastně je to něco jako záchranná brzda. V případě nouze hasič strhne pásek na límci, oblek začne červeně blikat a zároveň se z připojeného mobilního telefonu odešle HELP SMS zpráva a aktuální GPS souřadnice až na tři předvolená telefonní čísla," vysvětluje funkci Petr Kašpar z plzeňského výzkumného centra RICE. 

Oblek je bezdrátově spojen s chytrým telefonem, kam se prostřednictvím aplikace smartPRO přenáší měřené údaje. Jedním z nich je také záznam trasy hasiče. Všechna naměřená data se nejen zobrazují a zpracovávají v aplikaci s přehlednou grafikou, ale ukládají se i do takzvaného blackBOXu, tedy černé skříňky, která funguje i v případě, kdy se signál mezi oblekem a mobilním telefonem přeruší. 

Vzhledem ke kompaktní funkcionalitě systému smartPRO2, zajímavé ceně a zájmu potenciálních uživatelů počítají zástupci firmy Vochoc s jeho uvedením na trh během příštího roku. V následujících měsících projde tento chytrý zásahový oblek ještě komplexním testováním.    

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám