Hlavní obsah

V Zoo Brno se podařil další vzácný odchov. Tentokrát jde o divokou kočku manul

Novinky, Jiří Smutný

Dvouletá samice Rosa přijela do Brna vloni z Highland Wildlife Park. Letos v dubnu se jí narodila čtyři koťata. Všech pět manulů žije utajeně v chovatelském zázemí. Návštěvníci mohou vidět jen čtyřletého samce Manu, otce mláďat, původem z Jihlavy. Jeho expozice je ve spodní části naproti lachtanům.

Foto: Jiří Smutný

Čtyřletý samec je ve výběhu sám. Naštěstí jsou manuli i v přírodě samotáři.

Článek

Důvodem takových tajností je komplikovanost odchovů v lidské péči. Manuli jsou všeobecně velmi plachá zvířata, citlivá vůči stresu. Jejich rozmnožování navíc komplikuje onemocnění vyvolané parazitem Toxoplasma gondii, které se běžně vyskytuje u kočkovitých šelem včetně kočky domácí.

Zatímco pro kočku domácí se ale nejedná o zvlášť závažnou chorobu, u manulů je průběh toxoplasmy velmi dramatický. Přes veškeré úsilí chovatelů a veterinárních lékařů způsobuje velké ztráty mezi mladými zvířaty. Kritické období pro mláďata přichází až mezi třetím a čtvrtým měsícem věku, tedy v době, kdy jsou už relativně velká a aktivní. Onemocnění nastupuje bez varovných příznaků, průběh je rychlý a často končí smrtí koťat.

„Vzhledem k nepříznivé prognóze a k tomu, že šlo o Rosina první mláďata, jsme byli, co se týče možného úspěšného odchovu, spíše skeptičtí. O to větší radost nám samozřejmě dělá, že všechna čtyři koťata právě oslaví šet měsíců a pomalu se chystají k novým chovatelům, kde se zapojí do EAZA EEP programu,“ uvedla kurátorka savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

Manuli pocházejí z centrální Asie, kde žijí na travnatých náhorních rovinách. Loví malé hlodavce a ptáky, nepohrdnou ani hmyzem. Jejich populaci ve volné přírodě ohrožuje především ubývání přirozeného prostředí.

Výběr článků

Načítám