V Plzni změřili síly plavci ze 14 tuzemských klubů

Novinky, Luboš Ibrmajer

Plavci ze 14 českých plaveckých klubů soutěžili první říjnový den v bazénu SK Radbuza Plzeň u příležitosti konání 38. ročníku Velké ceny města Plzně.

1500VZ muži: 2.Landsmann / 1.Micka / 3.Kozubek

Hlavní disciplínou bylo 1500 m volným způsobem, doplňkovými 100 m motýlek, prsa, znak a polohový závod, pro ročník 2002 – 2006 byla připravená ještě trať 400 m polohový závod.

Závody zahájil David Procházka, místostarosta městského obvodu Plzeň 3 (MO Plzeň 3) společně s Lenkou Kohoutovou, prezidentkou klubu.

Kdo patřil k nejlepším?

Jan Micka z USK Praha (dále USK) se stal v historii závodu již poněkolikáté ročním majitelem putovního poháru a pokořil i vlastní rekord z roku 2011. Nová hodnota tohoto času je 15:18,82.

Druhý v pořadí byl jeho oddílový kolega Jiří Landsmann (15:47,94). Poslední místo na stupních vítězů si vyplaval Matěj Kozubek (15:53,70) z Bohemians Praha (dále Boh). Nejvýše se z domácích plavců umístil na pěkné sedmé příčce Václav Čermák (16:28,02).

Obrovskou radost domácím udělal Vladislav Veliký (17:51,29), kategorii žáků s přehledem kraloval. Za sebou nechal o 2 roky mladšího Tomáše Chocholatého z plzeňské Slávie VŠ (dále SlPl), který dohmátl v čase 19:06,50 a třetí byl Michal Vašata z plaveckého klubu Krokodýl Brno (19:14,26).

Ženský rekord v roce 1994 zaplavala Petra Passerová (USK), který má hodnotu 16:48,6. Ani letos se ho nepodařilo překonat. Plaveckou slávu si nějaký čas užívá Tereza Polcarová (SlPl). Ziskem putovního poháru potvrdila své kvality a po celou dobu závodu, kdy plavala stále vedle Anny-Marie Benešové (USK), zvítězila v čase 17:17,13. Benešová tak obhájila loňské stříbro (17:18,27). Třetí doplavala v čase 17:45,93 Klára Sýkorová z Lokomotivy Beroun. Devatenáctá příčka byl tou nejlepší pro plavkyni SK Radbuza Markétu Vaicovou (21:25,00).

Loňskou bronzovou medaili obhajovala mezi žačkami Michaela Vodičková, která sváděla urputný souboj se svými konkurentkami Pleskotovou a Novákovou. Během závodu se Míša dostávala na druhou a dokonce i první pozici. Julie Pleskotová (Boh) měla v závěru více sil a zvítězila v čase 19:07,40. O pouhopouhé čtyři setinky vteřiny rychleji sepnula dohmatovou desku Kristýna Nováková z Jiskry Domažlice (19:08,30) před plzeňskou Michaelou Vodičkovou (19:08,34).

Michaela Maříková (2003)

(M = motýlek, P = prsa, VZ = volný způsob, Z = znak, PZ = polohový závod)

Celkem závodilo 118 žen a 105 mužů v rekordních 875 startech. Západočeský region zastupovali s domácím klubem ještě plavci z Baníku Sokolov, Jiskry Domažlice a PK Slavia VŠ Plzeň, která tvořila nejpočetnější družstvo. Velkou ctí pořadatelům bylo, že závodit přijely kluby SPK Liberec, KPŠ Krokodýl a Fakultní klub – oba z Brna.

Závody zakončil předáním putovních pohárů Radislav Neubauer, starosta MO Plzeň 3, který za odplavané odpolední disciplíny předal medaile.