Článek
Na jeho počest byly uspořádány hony, lovy, štvanice, masakry. Když se rozptýlil kouř z ručnic, propocené paruky pod třírohými klobouky sečetly úlovek. Ulovené zvěře bylo 63 243 kusů. Kam všechna ulovená zvěř přišla je záhadou, hlavně že se panstvo bavilo.
O Opočně si pamatuji několik základních věcí: vyrábějí tu výtečnou točenou zmrzlinu, v 90. letech minulého století tu vypukla velká aféra kvůli drogám ukrytým v kávě, Jiří Kodet tu coby kapitán Exner vyšetřoval vraždu malíře Rambouska ve filmu Smrt talentovaného ševce.
A o jeden z nejhonosnějších a sbírkami nejvíce oplývající renesanční zámek se léta vedou restituční spory. Dědičce po Colloredo-Mansfeldovi zámek na chvíli vrátili a pak jí ho zase vzali.
Když řádila Manda
Opočenské panství bylo především sídlem Trčků z Lípy, ač povětšinou byli shánčlivými mužští potomci, Magdalena Trčková, zvaná Zlá Manda, byla zřejmě ďábel v sukních.
Provdána byla za Jana Rudolfa Trčku, který byl celkem lidumil, a s poddanými zacházel slušně. Magdalena se projevila jako zloduch, když musel Rudolf ke dvoru.
Mít u někoho vroubek vzniklo právě podle jejího zacházení s poddanými, úředníkům nařídila, že každý robotník bude mít hůl, na ní se bude zářezem zaznamenávat dluh. V určité lhůtě je museli nosit do panské kanceláře. Občas jim panská holota ještě něco „přiřízla.“
Až když se o tom dozvěděl hrabě, nechal hole spálit. Mezi tím se ale sedláci vzbouřili proti útisku, samozřejmě prohráli, vůdcům vzpoury uřezali uši a nosy, tak vzniklo příjmení Bezouška, Beznoska.
Rudolfova syna Adama Erdmana zavraždili 25. února 1634 v Chebu společně s Valdštejnem.
Opočno za zradu
Za zásluhy na zradě dostali Opočno roku 1636 hrabata Colloredové z Waldsee, po alianci s Mansfeldy Colloredo-Mansfeldové v léno. Ferdinand II. rozdával zkonfiskované statky plnými hrstmi, bylo z čeho. Po Bílé hoře si zahraniční šlechta přišla na značný majetek, je faktem, že ho dokázali zhodnotit, sídla vzkvétala, postupně se přešlo na manufakturní a velkostatkářskou výrobu.
A kde byly peníze, byla i moc, na zámku v Opočně se v roce 1813 setkal ruský car Alexandr I. s rakouským kancléřem Metternichem, jednalo se o likvidaci Napoleona. Podobná schůzka proběhla i v blízkých Ratibořicích.
Colloredové nashromáždili obrovské sbírky umění, obrazy, zbrojnice je po Konopišti druhá největší.
Hrabě byl vášnivý zabiják zvěře zrovna jako arcivévoda Ferdinand, uvidíte množství exponátů z jeho cest po světě. Kdo ještě neviděl pás cudnosti, tak tento obručovitý kus železa určitě nepřehlédne, zrovna jako oboustranný obraz, který nedávno objevili restaurátoři. Je položen na speciálním stole, spodní motiv se odráží v zrcadle.
Kráčely tudy dějiny, kráčel tu i kapitán Exner s poručíky Vlčkem a Beránkem, kráčela tudy smrt, která si vzala talentovaného ševce. Pojďte v jejich opočenských stopách, budete zámkem unešení jako předchozí návštěvníci a majitelé.